Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Czy dziecko powinno mieć konto na Facebooku?

Czy dziecko powinno mieć konto na Facebooku?

W teorii Facebook jest portalem, którego użytkownicy powinni mieć ukończone trzynaście lat.  W praktyce ciężko jest zweryfikować każdego dnia tysiące nowych kont, które pojawiają się w serwisie. Po pierwsze nie jest problemem wpisać inną datę urodzenia, po drugie często rodzice sami przyzwalają na to, aby osoba, która konta nie powinna jeszcze mieć, mimo wszystko je sobie założyła.

Dzieciaki chcą istnieć na Facebooku, głównie dlatego, że momentami tam toczy się wiele spraw życia codziennego, rozrywek czy powoli zastępuje on nam inne formy kontaktu z daleko mieszkającymi krewnymi i znajomymi. Ponadto założenie konta na facebooku czy w w portalu społecznościowym jest swego rodzaju trendem, który przekonuje do siebie coraz to młodsze grupy odbiorców.

Sam wiek 13 lat jest według specjalistów prawdopodobnie za szybkim moment na kreowanie swojego ja w sieci. Tymczasem konto chcą posiadać już 9-10 latkowie. Czy powinno się im ulec?

Miejsce w sieci dla dzieci.

Internet to miejsce, gdzie dzieci szukają głównie rozrywki. Jednak nie oznacza to, że tylko to tam znajdą. Sieć jest pełna realnych zagrożeń. Zarówno wpływających na nasze dziecko w postaci bodźców i materiałów, które otrzymuje, jak i tych wypływających z niego samego, kiedy przekazuje nie zawsze świadomie wrażliwe dane i treści, które mogą teraz lub w przyszłości mu zaszkodzić.

Może nieco staroświecko zabrzmi stwierdzenie, że dzieci powinny spędzać czas w realnych relacjach z rówieśnikami, poprzez spotkania i zabawy, ale jest to poniekąd prawda. Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebny jest kontakt z innymi dziećmi, zabawy w grupie, aktywności których nie da się zorganizować przez Internet.

Rodzice często za kluczowy argument podają fakt, że dziecko jako jedyne w grupie rówieśniczej nie ma jeszcze konta na Facebooku, czy forum? Ale czy to naprawdę ważne? Na kontakty wirtualne będzie miało przed sobą jeszcze wiele czasu, do zabaw na świeżym powietrzu w grupie rówieśników już niekoniecznie.

Pamiętajmy także o cyberprzemocy, która niestety czai się za każdym rogiem w sieci, z powodu poczucia bezkarności u użytkowników i ich przekonaniu o całkowitej anonimowości. Tymczasem ofiary tego zjawiska często zostają psychicznie zniszczone na całe życie, a kiedyś mogą zadać nam pytanie, dlaczego my, dorośli pozwoliliśmy mu na przebywanie w tym nieodpowiednim dla niego świecie.

Przykład idzie z góry.

Nie da się ukryć, że dla dziecka rodzice, ich zachowanie, reakcje, potrzeby często wpływają na nie same. Rodzic jest dla malucha nieomylny, a to, co dzieje się w domu traktowane jest przez dziecko jako „standard”. Dlatego też, jeżeli zależy nam na tym, żeby dziecko nie naciskało na zbytnią aktywność w sieci, pokażmy mu, że sami nie potrzebujemy jej do spędzania wolnego czasu.

Oczywiście mamy pełne prawo do używania Internetu, aktywności na portalach społecznościowych itp., a posiadanie dziecka nie sprawia, że musimy całkowicie tego zaprzestać. Jednak przykład idzie z góry, a i autorytet rodzica powinien pomóc w wytłumaczeniu dziecku, że na jego aktywność online przyjdzie jeszcze czas.

Ja mam trzynaście lat, Ty masz trzynaście lat…

… a jednak nie jesteśmy tacy sami. Trzynastolatek to w zależności od wychowania, środowiska, inteligencji emocjonalnej, czasami jeszcze małe dziecko, czasami dojrzały nastolatek. Nie ma magicznej bariery 13 lat, która sprawia, że nagle dziecko staje się gotowe do posiadania konta na portalu społecznościowych. Regulaminowe 13 lat na założenie konta na Facebooku powinniśmy jako rodzice traktować jednak jako płynną, a przede wszystkim minimalną granicę wieku, kiedy to możemy zacząć zastanawiać się nad puszczeniem dziecko w wirtualny świat.

Jeden trzynastolatek będzie odpowiedzialnie korzystał ze swojego konta, niejednokrotnie dojrzalej niż starsi, inny będzie udostępniał wszytko jak leci, z poczucia wolności i anonimowości. Dzieci w tym wieku ogromnie różnią się też poziomem wrażliwości i odporności na krytykę, co może zaważyć na ich odbieraniu pewnych komunikatów i wypłynąć na całe przyszłe życie.

Kiedy założenie konta na Facebooku?

Nie ma na to recepty idealnej. Jako dobry rodzic powinniśmy obserwować swoje dziecko, a przede wszystkim z nim rozmawiać. Nie raz okaże się, że posiadanie konta w portalu społecznościowym (tak, nie tylko na Facebooku), wcale nie jest dla niego czymś istotnym, tylko raczej chwilowym kaprysem powstałym ze względu na otoczenie.

Zainteresował Cię nasz artykuł? Zapraszamy do podobnych wpisów:

Bezpieczny Internet i dostęp do wrażliwych danych.

Portale społecznościowe jako pomoc edukacyjna.

Savoir Vivre w sieci.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *