Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 22/23 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Czego należy unikać, ucząc dziecko programowania?

Czego należy unikać, ucząc dziecko programowania?

Nowoczesne technologie są dostępne i powinny być takimi dla dzieci na każdym etapie ich rozwoju. Oczywiście w przypadku szczególnie najmłodszych dzieci, należy to robić z umiarem, a nawet wspomagając się opiniami specjalistów dotyczącymi wyboru produktów i czasu przy nich spędzonym. Jednak w pewnym wieku dzieci same zaczynają lgnąć do cyfrowych rozwiązań, a także po prostu potrzebować ich do procesów edukacyjnych czy społecznościowych. Naszym zadaniem jest zapewnienie im optymalnej dostępności i wspieranie ich w rozwoju.

Wiele z obecnych dzieci i nastolatków wykazuje duże zainteresowanie rozwojem w kierunku tworzenia nowych gier, programów, stron internetowych. Jest to dobry trend i zapewnia ciekawą i często niezwykle opłacalną pracę w przyszłości. Są też dzieciaki, które nie myślą o cyfrowym rozwoju, często nie zdając sobie po prostu sprawy z tego, jakie może mieć on dla zalety, czy jak jest fascynujący. Dlatego warto zainteresować i jedne, i drugie dzieciaki programowaniem. Te, które zdecydują się na rozwój w tym kierunku, wystartują w przyszłym dorosłym życiu z dużo lepszego miejsca. Jednak, aby do tego doszło, dziecko musi chcieć uczyć się programowania, jak i nie może go ta nauka znudzić. Jak?

Czego wystrzegać się, ucząc dziecko programowania?

  1. Brak materiałów dobranych do wieku i poziomu rozwoju dziecka.

8-10-latek niekoniecznie siądzie chętnie do samouczka Pythona, a znów 16-latek może nie chcieć uczyć się programować w Scratch. Wybór materiałów dopasowanych do wieku dziecka to kluczowa sprawa w każdym kierunku edukacji, nie tylko w programowaniu. Popatrzmy, jak mocno różnią się od siebie książki z ćwiczeniami dla drugoklasistów a ośmioklasistów. Pomijając inny materiał nauczania, wiedza jest przekazywana także w zupełnie inny sposób. Tego samego musimy się trzymać, ucząc dziecko kodowania. Problemy, terminologia i zadania muszą być ściśle dopasowane do rozwoju dziecka, także tego emocjonalnego. Wysyłając je do szkoły programowania dla dzieci, także warto zwrócić uwagę, czy są w niej różne grupy wiekowe, zajmujące się nauką odpowiednich dla nich zagadnień.

  1. Za dużo teorii

Dzieci, podobnie jak i wiele dorosłych osób dużo łatwiej przyswajają wiedzę, jeżeli mogą na bieżąco wykorzystać ją w praktyce. Kodowanie daje możliwość poznawania mechanik za pomocą ćwiczeń i nauki na własnych błędach. Teoria w programowaniu ma dużo mniejsze znaczenie i jest tak naprawdę tylko aspektem naprowadzającym na właściwe rozwiązanie. Wybierając kurs programowania dla dziecka lub ucząc je samemu w domu, niezwykle ważne jest postawienie na praktykę i ćwiczenia, które pozwolą dużo łatwiej zgłębić zarówno problem, jak i techniki jego rozwiązania.

  1. Nuda i powaga

Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Nastolatki także. Zresztą dorośli wcale nie odbiegają od tego schematu. Z tym że w zależności od wieku hasło „zabawa” ulega pewnym transformacjom. Tak czy inaczej, nauka jest najefektywniejsza, jeżeli sprawia radość, daje poczucie rozrywki, pozwala na tworzenie rzeczy, które są ciekawe, fascynujące i w kręgu zainteresowań danej grupy wiekowej. Dlatego też jednym z najważniejszych podpunktów w tym tekście jest właśnie ten. Nauka przez zabawę i rozrywkę jest jednym z najlepszych motorów napędzających chęć rozwoju i edukacji.

  1. Nieodpowiednie narzędzia

Niezależnie od zajęć i wykonywanych czynności, ważne jest zapewnienie sobie odpowiednich, działających narzędzi. Tak samo należy postępować w przypadku nauki programowania przez dziecko. Praca na powolnym komputerze, niewygodnym stanowisku, czy w przypadku nauki przez Internet na wolnym łączu, po prostu frustruje, męczy, a i niejednokrotnie nie pozwala na zgłębienie niektórych tematów i zagadnień. Chcąc, aby dziecko skupiło się na wiedzy i praktyce, musimy zapewnić mu optymalne stanowisko pracy, z dobrze działającymi narzędziami. W przeciwnym razie zamiast pasji, zabawy i chęci pogłębiania wiedzy, narodzi się tylko znudzenie, zmęczenie i frustracja.

Kurs programowania dla dzieci

Jednym z najlepszych pomysłów na to, jak zacząć uczyć dzieci programowania, jest zapisanie ich na kurs. W naszej szkole uczymy dzieci i młodzież kodowania ściśle kontrolując, aby zajęcia były zawsze najwyższej jakości i spełniały powyższe, jak i wiele innych wymagań. Wszystko po to, aby nauka była możliwie najbardziej wciągająca i efektywna.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *