Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Cyfrowi tubylcy, czyli co mogą robić młodzi fani technologii i komputerów w przyszłości?

Cyfrowi tubylcy, czyli co mogą robić młodzi fani technologii i komputerów w przyszłości?

Cyfrowe możliwości dzisiejszych dzieci

XXI wiek od samego swojego początku zaskoczył nas niezwykle prężnym rozwojem cyfrowych technologii. Komputery, które jeszcze do końca XX wieku były raczej narzędziem biurowym lub urządzeniem wykorzystywanym przez inżynierię, stały się codziennością. Używają ich zarówno dorośli, nastolatkowie i dzieci. Po podłączeniu ich do sieci skończyła się era, w której były narzędziem potrzebnym do pracy, a w ramach rozrywki, można było na nich pograć w gry. Teraz to okno na świat, które jest obecne już w każdej dziedzinie życia. Nic więc dziwnego, że dzieciaki urodzone po 2000 roku są niemal połączone z urządzeniami pozwalającymi im na dostęp do sieci. Musimy zacząć patrzeć na ich zwyczaje, jak na odpowiedź na to, jaka czeka nas przyszłość. Jeżeli dziecko chce wiązać ją z technologią, nie negujmy, wspierajmy, a także uzmysłówmy sobie, że rynek pracy związany z nią, to nadal duży wachlarz możliwości. Jakich? Oto co może robić w przyszłości młody, technologiczny pasjonat.

Projektant witryn WWW

Projektowanie stron internetowych to często pierwsze ukierunkowane na cyfrowe możliwości hobby małego fana technologii. W sieci znajduje się mnóstwo pomocy, które pozwalają na stopniowe zwiększanie tych umiejętności, tak naprawdę nawet od najmłodszych lat szkoły podstawowej. Samo tworzenie stron WWW można porównać do układania bardziej skomplikowanych systemów klocków czy innych zabaw mających na celu stworzenie czegoś z drobnych elementów. Dzięki możliwościom, o których wspomnieliśmy powyżej, dziecko uczy się poprzez praktykę, a z wiekiem może przystępować do coraz trudniejszych wyzwań. Ponadto jest to olbrzymia inwestycja w przyszłość. Strony internetowe są w tej chwili produktem, bez której firmy, osoby prywatne i wszelkiego rodzaju instytucje nie mogą się obejść, a to oznacza stały popyt dla specjalistów zajmujących się ich tworzeniem.

Programista

Będąc na naszej stronie, pewnie już znasz choć trochę wartość programistycznego fachu. Kodowanie jest w tej chwili na topie najbardziej poszukiwanych umiejętności na rynku pracy. Prognozy wskazują na to, że nie tylko trend się nie zmieni, ale i w najbliższych dekadach będzie coraz większy. Ze względu na popyt na specjalistów – programistów ich zarobki też oscylują wokół interesujących kwot. Dlaczego więc dzieci nie miałyby celować w ten zawód od najmłodszych lat?

Nawet jeżeli dziecko przestanie interesować się programowaniem i nie przyniesie obecnej pasji na kanwę rozwoju zawodowego, nauka kodowania dla dzieci nadal jest świetnym zajęciem. Podczas niej rozwijane są cechy potrzebne w wielu innych zawodach, takie jak logika, kreatywność, umiejętności rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych problemów i myślenie wychodzące poza obrane schematy.

Bloger

Nadal dla wielu dorosłych blogowanie jest wyłącznie prowadzeniem pamiętnika w formie strony internetowej. Tymczasem jest to już dawno za nami, a przemysł blogowy to rozpędzająca się rakieta, w której wiele osób znajduje całkiem ciekawe zajęcie i sposób na życie. Blogowanie w tematach, które przyciągają lub inspirują wiele osób, jest XXI-wiecznym dziennikarstwem. Blogerzy zyskują nie tylko pieniądze, ale i niejednokrotnie swoistą sławę.

Jednak nie wybiegając tak daleko, warto już teraz popatrzeć z perspektywy przyszłości i zachęcić dziecko do dzielenia się pasjami w Internecie. Mogą to być tematy związane z modą, trendami, opiniami, technologiami, a nawet czytaniem książek czy majsterkowaniem. Każdy z nich ma swoją wierną grupę czytelników i osób szukających zarówno informacji, jak i innych, którzy podzielają ich pasję. Prowadzenie bloga czy kanału na Youtube może wpłynąć pozytywnie na samoocenę dziecka, a także wzmacniać jego rozwój kreatywności.

Twórca gier komputerowych

Gry komputerowe to temat tak samo długi, jak i dla wielu kontrowersyjny. Dorośli niekoniecznie widzą potrzebę tego, aby dziecko spędzało czas przed ekranem monitora, grając w gry. Tymczasem fascynacja grami komputerowymi, dobrze ukierunkowana to zarówno świetny rozwój wielu cech, jak i wkład w ciekawą i niezwykle opłacalną finansowo przyszłość.

Dziecko czy nastolatek, chcąc zostać twórcą gier, musi tak naprawdę wiedzieć, co dokładnie chce tworzyć. Nie da się zrobić gry, nie grając nie. Spędzanie wolnego czasu przy grach, a przede wszystkim skupianie się na różnego rodzaju jej aspektach i mechanikach, pozwala na świadomy wgląd w to, jakie zadania czekają na przyszłego twórcę tej cyfrowej rozrywki. Granie w gry online i kontakty z graczami z całego świata, pozwalają podszlifować język angielski, a rozmowy z nimi prowadzone, to często nic innego jak dyskusje na temat mechanik, układów, rozwiązywania problemów w grze, jak i opiniowanie co jest z punktu widzenia gracza fajne, a co mogłoby wyglądać inaczej.

Grafik komputerowy i projektant 3D

W dobie dostępności do praktycznie wszystkich narzędzi twórczych w formie cyfrowej, dzieciaki już od najmłodszych lat mogą szkolić się w tworzeniu grafik, a nawet w projektowaniu 3D, którego efekty można sfinalizować na coraz bardziej dostępnych dookoła nas drukarkach. Zarówno twórczość graficzną, jak i tworzenie modeli przeznaczonych do druku 3D, można nazwać obecnie jedną z najlepszych inwestycji w przyszłość dziecka, jeżeli pozwolimy rozwijać mu te pasje. Już od samego początku drogi z tego typu twórczością, można się cieszyć z niesamowitego rozwoju dziecka w dziedzinach kreatywności, myślenia przestrzennego, skupienia, jak i staranności.

Twórca animacji

Zajęcie mające wiele wspólnych cech zarówno z grafiką i projektowaniem 3D, jak i tworzeniem gier komputerowych. Młodzi ludzie naprawdę lubią tworzyć animowane historie, przez które mogą wyrazić siebie, jak i przekazywać wiele ciekawych dla nich treści lub informacji. Dzieci od zawsze lubiły oglądać animacje, dlatego też rynek tworzenia tego typu rozrywki będzie miał swoich odbiorców także w przyszłości. W ten sposób można przemienić fascynujące hobby w opłacalny zawód

Rozwój cyfrowego hobby dziecka. Czy warto?

Zdecydowanie warto zarówno ze względu na to, co może dać im to teraz, jak i to, co dzięki niemu mogą zyskać w przyszłości. Skończmy więc z narracją, że zainteresowanie technologią, Internetem, grami i portalami społecznościowymi jest bezużyteczne i szkodliwe. Skupmy się na tym, jak przekazać dziecku najważniejsze wypływające z nich pozytywne wartości, mogące mieć wpływ na nie na każdym etapie obecnego i późniejszego życia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *