Trwają zapisy na kursy on-line - semestr 23/24 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Co ma wspólnego czytanie ze zrozumieniem z programowaniem?

Co ma wspólnego czytanie ze zrozumieniem z programowaniem?

Czytanie ze zrozumieniem to jedna z tych rzeczy, na które szczególnie zwraca się uwagę, ucząc dzieci. To umiejętność dokładnego przeczytania tekstu i zrozumienia jego treści sprawia, że czytanie w ogóle ma sens. Niestety okazuje się, że wiele dzieci (dorosłych także) nie potrafi się skupić i czytają słowa niemal automatycznie i bezmyślnie zamiast rozumieć. Tymczasem umiejętność ta jest niezwykle ważna. Także w nauce rzeczy mogłoby się wydawać z zupełnie innej beczki. Na przykład, takich jak programowanie. Dlaczego? O tym później, a na początek skupmy się na rozwoju samej umiejętności.

Metody nauki czytania i ich wpływ na rozwój umiejętności zrozumienia czytanego tekstu.

Nasza szkoła nieco utknęła w czasie i dzieci uczone są czytania za pomocą poznawania kolejnych liter, a później składania ich w całość. Jest to metoda według niektórych mało efektywna, ponieważ… czytanie po literze lub metoda sylabowa, bo tak zwie się tego typu nauczanie, była pierwotnie przeznaczoną dla dorosłych z analfabetyzmem w XVIII i XIX wieku. Nie chodziło o to, żeby nauczyli się oni czytać książki itp. Celem była wyłącznie umiejętność złożenia do siebie kilku liter, żeby zrozumieć napis na drzwiach albo czym jest dany dokument.

Powoli na świecie odchodzi się od metody sylabowej, zamieniając ją w hybrydową. I tu przeszliśmy do innej metody, z którą łączona jest powoli nauka czytania po literce. Metoda globalna.

Większość osób czyta globalnie, czyli w ogóle nie wykorzystuje czytania po literze uczonej w szkołach. Poniższy przykład jest bardzo znany, ale musimy go tu przytoczyć, żeby wiedzieć, o czym mowa.

„Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnoleść ltier przy zpiasie dengao sołwa. Newajżanszjie jest to, żbey prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, że nie czamyty wyszistkch lteir w sołwie, ale cłae sołwa od razu.”

I tak właśnie wygląda czytanie globalne. Jeżeli ktoś czyta po literce, kompletnie nie zrozumie ani słowa, tymczasem prawie każdy przeczytał powyższy tekst, widząc tylko pojedyncze literówki.

Metoda globalna koncentruje się na nauce całych słów lub fraz, zanim dziecko nauczy się pojedynczych liter. Ćwiczenia te skupiają się na rozwijaniu umiejętności rozpoznawania wzorców i kontekstu, co może pomóc w szybszym rozumieniu tekstu, czyli… czytaniu ze zrozumieniem!

Nie będziemy tu rzucać werdyktami, która metoda jest lepsza, gdyż każda ma swoich zwolenników, ale niektóre fakty naszym zdaniem mówią same za siebie.

Jak pomóc dziecku nauczyć się czytać ze zrozumieniem?

Jako rodzice nasza pomoc w nauce dziecka jest nieoceniona. Nauczyciele w szkołach o ile mają wiedzę i materiały, o tyle nie mają możliwości, aby poświęcić dzieciom wystarczająco dużo czasu, na tyle, aby każde w pełni poznało wszystkie umiejętności. Ponadto ćwiczenia w domu nie raz mogą być jedynymi, na których dziecko może się skupić, co może być problemem w klasie pełnej rówieśników. Co więc należy robić? Kilka pomysłów poniżej.

Wspólne czytanie i najważniejsze techniki.

Regularne czytanie z dzieckiem to jedna z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić, aby pomóc mu nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Podczas czytania przez nie (najlepiej na głos) książki, pytaj o rzeczy dotyczące fabuły, postaci, motywów itp. co kilka minut. W ten sposób będzie się ono dużo bardziej skupiać na rozumieniu co czyta i mieć motywację do ćwiczeń. Jeżeli dziecko niekoniecznie ma dar przekazywania długich informacji, możesz zacząć na początek od zadawania pytań, dotyczących przeczytanego fragmentu na zasadzie quizu prawda czy fałsz.

Warto na start postawić na proste książki, bez niepotrzebnych opisów. Dużo łatwiej jest zacząć od zrozumienia czytanych, prostych dialogów. Podobnie można wziąć do ręki książkę z ciekawostkami i porównaniami. Krótkie informacje nie będą dziecka nudzić, a będzie zaciekawione tym, o czym właśnie przeczytało, jeżeli tylko ma charakter małego odkrywcy.

Ważne jest, żeby dziecko nie było rozpraszane bodźcami, a także miało zapewnione wygodne miejsce i oświetlenie. W ten sposób, nie czując dyskomfortu, będzie mogło się w pełni skupić na czytaniu.

U nieco starszych dzieci można też postawić na metody takie, jak zaznaczanie na kartce cytatów, które są ciekawe lub ważne dla fabuły, zakreślenie konkretnych słów według klucza albo robienie notatek.

Nigdy nie oceniaj tego, jak dziecko czyta, jeżeli chodzi o tempo czy pomyłki. Umiejętności czytania na głos, a umiejętności czytania ze zrozumieniem to dwie zupełnie różne rzeczy. Ponadto czytanie ze zrozumieniem, jeżeli nie jest naturalne dla dziecka, rozwija się powoli. Nie można okazywać zniecierpliwienia albo liczyć na to, że zacznie czytać w ten sposób w kilka dni.

Niezwykle ważna jest też wiedza o tym, że czytanie ze zrozumieniem, a raczej jego brak mogą być wynikiem różnych problemów w tym na przykład dysleksji. Dlatego, zanim zaczniemy ćwiczenia opisane powyżej, należy skontaktować się ze specjalistą, który określi, dlaczego problem w ogóle istnieje i jak z tym pracować.

Dlaczego czytanie ze zrozumieniem jest niezwykle ważne w programowaniu?

W przypadku programowania, czytanie ze zrozumieniem oznacza dokładne przeczytanie kodu źródłowego oraz innych dokumentów związanych z projektem. Najważniejsze jest, aby programista potrafił zrozumieć, co ma robić kod, jakie narzędzia są w nim używane i jaką rolę odgrywają. Jest to kluczowe, aby napisać dobrze działający program. Programiści często pracują w zespołach, gdzie każdy członek zespołu pisze i modyfikuje fragment kodu. Zrozumienie kodu innych członków zespołu jest zatem kluczowe dla uniknięcia błędów, niepowielania już powstałych rozwiązań i zapewnieniu spójności projektu.

Oprócz czytania ze zrozumieniem kodu źródłowego własnego, programiści muszą czytać i rozumieć działanie bibliotek, czyli gotowych fragmentów kodu, które można wykorzystać w swoim projekcie, aby uniknąć pisania wszystkiego od zera. Wreszcie, czytanie ze zrozumieniem jest ważne dla tworzenia i utrzymania dokumentacji technicznej zawierającej informacje na temat projektu, takie jak wymagania, specyfikacje, instrukcje instalacji, instrukcje obsługi itp. Dokumentacja ta jest zarówno dla programistów, którzy być może będą musieli nadzorować działanie, jak i użytkowników końcowych, którzy będą korzystać z projektu.

Podsumowując, umiejętność czytania ze zrozumieniem jest kluczową dla programistów. O ile programowanie uważane jest za naukę ścisłą, a tyle samo pisanie kodu to rzędy znaków, słów i komend, które trzeba nie tylko zrozumieć tak po prostu, ale też umieć je dokładnie przeanalizować, krok po kroku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *