Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Bezpieczny Internet i dostęp do wrażliwych danych.

Bezpieczny Internet i dostęp do wrażliwych danych.

Bezpieczeństwo to ostatnio topowe słowo używane przez media. Trzeba być odpowiedzialnym, myśleć przyszłościowo i nie pozwalać na to, aby przez własne roztargnienie czy lenistwo stracić ważne, kluczowe informacje, wrażliwe dane czy pieniądze z konta. Bezpieczny Internet tworzymy my sami. Od nas zależy, czy korzystanie z sieci okaże się zarówno bezproblemowe, jak i nie zagrażające naszym środkom i danym.

Wielu z nas niestety stawia na własną wygodę i ustawia wszędzie to samo hasło – bardzo często wyjątkowo łatwe do złamania, gdyż jest to data urodzenia, imię pupila, czy tego typu „osobiste” frazy. Tymczasem okazuje się, że bezpieczeństwo gwarantuje nam już hasło, składające się dwóch wyrazów łatwych dla nas do połączenia i zakodowanych w intuicyjny dla nas sposób.

Bezpieczeństwo w sieci według witryn.

Same witryny internetowe mają często z góry założone pewne zasady tworzenia bezpiecznych haseł. Najczęstszymi są:

– minimum 8 znaków – warto wspomnieć, że przy tej długości każdy kolejny znak to 100x więcej czasu potrzebne do złamania hasła.

– duże i małe litery oraz znaki specjalne i cyfra – daje to kolejne miliardy możliwości,

– brak fraz nawiązujących do innych danych podanych serwisie, takich jak data urodzenia, imię, login itp. – tego typu frazy w haśle znacznie ułatwiają jego złamanie i są najczęściej sprawdzane przez programy jako pierwsze.

– tworzenie haseł tak, żeby spełniały podstawowe wymogi – po pierwsze są one także brane jako pierwsze „na tapetę”, a po drugie często doprowadza to do sytuacji, że dostosowujemy jedno znane nam hasło do wymogów poprzez dodawanie znaku, a później zapominamy jakie były w danym serwisie.

Co więc zrobić?

Stworzyć sobie odpowiedni algorytm. Tak, wyraz ten kojarzy się głównie z nauką programowania, ale prawda jest taka, że chodzi po prostu a skomplikowaną dla innych, ale nie dla siebie formułę.

Możemy stawiać zawsze na tę samą frazę dopasowywaną logicznie do kolejnych kont. Na przykład „konto nazwa platformy” odpowiednio przekształcone według własnego algorytmu. Tu będziemy mieli:

KontoSantander, KontoSteam, KontoGmail – teraz dodajemy założenie, że na przykład druga litero o w nazwie będzie zawsze zapisywana jako 0. Otrzymujemy: Kont0Santander, Kont0Steam, Kont0Gmail. I mamy super hasło, które łatwo zapamiętać, różni się od platformy, a jednocześnie spełnia wymogi bezpieczeństwa. W przypadku haseł wymagających znaków specjalnych możemy dodać na końcu wykrzyknik lub myślnik oddzielający wyrazy.

Chcecie utrudnić je bardziej, tak żeby nie zawierało nazwy serwisu. Nie ma problemu. Wstawiaj cyfrę lub znak specjalny zamiast pierwszej litery w nazwie serwisu:

Kont0$antander, Kont05team, Kont06mail… I to się nazywają mocne hasła 😉.

Jeżeli mimo wszystko chcesz proste do zapamiętania przez siebie hasło i nie chcesz mieć różnych w różnych miejscach (co jest niewskazane i warto mieć inne choćby do najważniejszych aplikacji), też można to zrobić. Data urodzenia? Ok, ale w algorytmie! Zamiast 15032000 co dwie wstawiamy pomiędzy inicjały. Jan Kowalski? No i mamy 15J03K2000. Potrzebna mała litera i znak specjalny? 15J03K2000_r Proste? 😉

Pomysłów można mnożyć w nieskończoność, od Waszej inwencji twórczej i sposobu myślenia zależy to, jak można szyfrować swoje dane. Jednak bezpieczne hasło to nie wszystko.

Zapamiętaj w przeglądarce?

Zdecydowanie nie polecamy. Jest to jedno z działań przybliżających nas do stania się łatwym celem internetowego przestępstwa. Jedyny powód, dla którego można by z tego korzystać, to możliwości zapamiętania haseł w mało znaczących portalach czy forach, gdzie nie podajemy swoich danych. Tylko wtedy pamiętajmy o tym, by koniecznie nie było to hasło używane w innych, ważnych serwisach, na kontach bankowych itp.

ICloud i 1Password.

Te ciekawe programy pozwalają na w pełni bezpieczne zapamiętywanie haseł do różnych serwisów. Całość zabezpieczona jest kolejnym ogólnym hasłem. Ponadto posiadają one takie opcje jak na przykład generowanie trudnego do złamania hasła… Niestety jest ono wtedy niemożliwym dla większości z nas o zapamiętania ciągiem znaków i aby z niego skorzystać, trzeba zapisać je usłudze. Całość jest bardzo dobrze zabezpieczona, ale uzależnia nas od dostępności do usługi. Warto?

Weryfikacja dwustopniowa.

Wiele serwisów, głównie banki, ale i różne platformy z grami, czy zakupami udostępniają możliwość dwustopniowej weryfikacji. Jest to opcja, z której zdecydowanie polecamy korzystać. Poza wpisywaniem znanego nam hasła otrzymujemy mailem lub SMS-em jednorazowy kod dostępu. W ten sposób możemy czuć się bezpiecznie, bo ktoś, żeby złamać zabezpieczenia do naszego konta, musi złamać minimum 2 hasła i/lub uzyskać dostęp do naszego telefonu.

Słowem zakończenia.

Pamiętajcie, hasło bezpieczny Internet tyczy się w tej chwili już wielu aspektów życia, w tym dostępu do naszych danych, środków na koncie, czy wrażliwych informacji. I tylko do nas samych zależy czy rzeczywiście będą one bezpieczne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *