Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » 9 sygnałów świadczących o predyspozycjach programistycznych u dziecka.

9 sygnałów świadczących o predyspozycjach programistycznych u dziecka.

Dlaczego warto programować?

Kariera programistyczna to jeden z pomysłów na życie, które coraz częściej pojawia się nie tylko w planach młodych ludzi, ale ma swoje uzasadnienia w prognozach dotyczących rozwoju technologii w przyszłości. Ze względu na to, że chcemy, aby miało zapewnione możliwie jak najlepsze życie, warto rozważyć ten kierunek rozwoju. Programować może każdy, wystarczy trochę chęci i praktyka. W tym tekście wymienimy 12 cech u dzieci, które są wręcz stworzone do nauki kodowania.

1. Mają widoczne zdolności ścisłe

Dzieciaki z super predyspozycjami do programowania, od małego wykazują uwielbienie do nauk ścisłych. Nie jest im straszna matematyka, radzą sobie z nowymi technologiami, dobrze bawią się zabawkami STEM, czyli takimi, które między innymi rozwijają ich percepcję technologiczną i inżynieryjną. Traktowanie tego typu zajęć przez dziecko, jako czegoś fascynującego jest niemalże równoznaczne z tym, że z radością zanurzy się ono w świat programowania.

2. Mają naturalną zdolność rozwiązywania problemów

Niektórzy ludzie stając przed problemem, zaczynają się stresować, a stres ten potęguje trudności z jego rozwiązaniem. Dzieci, które podchodzą naturalnie i na spokojnie do problemu, jako do ciekawego wyzwania, a także drążą tak długo aż znajdą rozwiązanie i niestraszne im napotykane trudności, z pewnością mają odpowiednie dla programisty cechy.

3. Patrzą logicznie, a nie emocjonalnie

Ludzie są różni. Niektórzy z nich od dziecka kierujące emocjami, inni w miarę chłodno podchodzą do problemów, próbując logicznie je rozwiązać. Dziecko wykazujące cechy osoby, która na spokojnie podejdzie do każdej sytuacji, jest dużo bardziej predysponowana do kariery programistycznej. Ten typ osobowości przydaje się zarówno do rozwiązywania problemów, jak i projektowania i tworzenia ciekawych rozwiązań technologicznych.

4. Mają tak zwaną „smykałkę” do technologii

Są dzieci, które po prostu obsługują różnego rodzaju urządzenia, dosyć bezmyślnie, w tylko im potrzebnym zakresie. Inne wykazują zainteresowanie funkcjami i działaniem znacznie wykraczającym poza ich potrzeby. Niezależnie od tego, czy mówimy o telefonie, komputerze czy… kuchence mikrofalowej. Dzieciaki zainteresowane tym jak coś działa, jak jest zrobione i dlaczego wykorzystano takie, a nie inne rozwiązania, zdecydowanie nadają się do rozpatrywania swojej programistycznej kariery w dorosłym życiu.

5. Są ciekawe świata

Ciekawość świata pokrywa się po części ze wcześniejszym podpunktem, ale nie tylko o technologiczną ciekawość chodzi. Dziecko zadające wiele pytań od najmłodszych lat pobudza w sobie małego odkrywcę, a wysłuchując odpowiedzi, często zapamiętuje nieistotne dla innych szczegóły, ćwiczy pamięć i ma dużo większą wiedzę niż „niepytający” rówieśnicy.

6. Uczą się na błędach

Ważną cechą potencjalnych, przyszłych programistów jest umiejętność uczenia się na własnych błędach. Błędy, mniejsze czy większe będą popełniane zawsze, nie da się ich ominąć, jednak ważne jest, by przynosiły one lekcje. Dzieci, które napotykają problem, z którym zetknęły się już wcześniej i zdają sobie sprawę tego, co zrobiły nie tak oraz jakie to może mieć konsekwencje, zdecydowanie dużo łatwiej odnajdą się w na programistycznych i technologicznych stanowiskach.

7. Lubią bawić się w pojedynkę

Maluchy, które lubią spędzać czas na zabawie poza gronem rówieśników niekoniecznie, wyrosną na osoby aspołeczne. Być może dominuje u nich ciekawość i potrzebują większej przestrzeni, aby móc rozwiązywać wyzwania, związane z otaczającym je światem. Wykazano już, że o ile kontakt i zabawa z rówieśnikami jest niezwykle ważna ze względu na rozwój emocjonalny, to zabawa w pojedynkę przyczynia się do znacznie szybszego rozwoju innych umiejętności i kompleksowego zbierania wiedzy.

8. Mali introwertycy

Z jednej strony typ osobowości nie ma większego wpływu na to, w jakim kierunku można się rozwijać. Jednak okazuje się, że introwertycy dużo częściej wybierają ścisłe kierunki i niejednokrotnie są w swoich specjalizacjach lepsi niż osoby ekstrawertyczne. Być może stąd wziął się mit o samotnym, introwertycznym informatyku…, ale nie idźmy w tę stronę. Dzieci nieskupiające się na przekazywaniu emocji, potrafią lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach.

9. Lewostronni

Doprecyzowując, dzieci u których dominująca jest lewa część mózgu. Nie potrzeba wielkich badań, aby odkryć, która część mózgu dominuje u dziecka. Prawa półkula odpowiada za procesy związane ze sztuką, kreatywnością, wyrażaniem emocji, muzyką itp. Lewa półkula dominuje w przypadku ludzi lubiących rozkładać problemy na czynniki pierwsze i szukać racjonalnych rozwiązań. Niejednokrotnie jest to też powiązane z prawo- i leworęcznością dziecka, ale nie jest to fakt, raczej luźna obserwacja.

Czy dziecko ma zadatki na programistę?

Wykazane w powyższym artykule cechy, to tylko jedne z wielu w morzu cech, jakimi mogą pochwalić się najlepsi programiści. Kodować może każdy i tak naprawdę w zespołach programistycznych często poszukiwani są ludzie z cechami odbiegającymi od powyższych. Niejednokrotnie brakuje osoby, która będzie bardziej kreatywna niż techniczna, czy też będzie umiała bardziej odpowiednio i empatycznie podejść do potrzeb klienta, niż „ścisłowiec”. Dlatego, jeżeli dziecko chce się zajmować programowaniem, choćby miało to trwać krótko, warto pozwolić mu spróbować. Kto wie, może obudzi się w nim niesamowity potencjał.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *