Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

BEZPŁATNE E-WARSZTATY Zaprogramuj swoją przyszłość! (liczba miejsc ograniczona, zapisy do 29 lutego) - Zapisz się na kurs >

Strona główna » Blog » 5 sposobów na zainteresowanie dziecka programowaniem.

5 sposobów na zainteresowanie dziecka programowaniem.

Nauka programowania — czy warto?

Coraz więcej rodziców zachęca swoje dzieci do nauki kodowania już od najmłodszych lat życia. Bierze się to ze świadomości, że kodowanie to w XXI wieku tak samo elementarna umiejętność, jak czytanie, pisanie czy znajomość matematyki. Jednak wbrew pozorom dzieci nie zawsze są w pełni entuzjastycznie nastawione do tego, aby czas przy komputerze spędzać w sposób bardziej edukacyjny niż rozrywkowy. Pojawiają się też głosy, że nawet z pozorów zapalone do poznania tajników programowania dzieciaki, po kilku lekcjach tracą entuzjazm. Wynika to z ich przekonania, że już od pierwszych zajęć zajmą się tworzeniem własnej gry, czy skomplikowanego programu, a zapominają że są pewne podstawy, pomimo tego, że nauka programowania dla dzieci w rzeczywistości jest dobrą zabawą.

Tymczasem istnieją sposoby na to, by zachęcić i utrzymać zainteresowanie dziecka kodowaniem przez ten pierwszy, z ich punktu widzenia często „nudny” początek nauki. Wysiłki te są warte swojej ceny. Rynek programistyczny stoi otworem dla nowych, nawet wyjątkowo młodych pasjonatów.

Motywacja do nauki programowania

1. Pokaż dziecku, że kodowanie jest zajęciem twórczym i satysfakcjonującym.

Dzieci są kreatywne. Temu nie da się zaprzeczyć. Każde dziecko choć raz w życiu użyło swojej wyobraźni, aby stworzyć coś niezwykłego. Myślą o wiele mniej szablonowo niż dorośli. Niestety cecha ta często zanika wraz z rozpoczęciem nauki szkolnej, która często upycha do głowy stałe, nie pozwalając na twórczość. Programowanie może być odskocznią od sztywnych ram i przygodą, gdzie dziecko będzie mogło wykorzystać swój potencjał. Wystarczy tylko przekonać je, że pomiędzy kodowaniem a tworzeniem istnieje połączenie. Niezwykle ważne jest też odpowiednie podejście osoby nauczającej do przekazywania wiedzy. Dziecko znudzi się wykładem teoretycznym. Należy od początku dawać mu do ręki materiały, na które będzie mogło przelać swoją kreatywność.

2. Aplikacja do nauki programowania dla dzieci

Odpowiednie oprogramowanie edukacyjne w formie gry wideo to jedna z najbardziej pomocnych opcji, aby wciągnąć dziecko w wir kodowania. W sieci znajduje się wiele zarówno darmowych, jak i płatnych możliwości dopasowanych do wieku i zaawansowania programistycznego ucznia.

Dla dzieci w wieku 7+ takich Scratch czy Tynker to świetny wstęp do poważniejszego kodowania. Nauka programowania dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie powinna być skomplikowana ani bardzo angażować rodziców w czytanie instrukcji itp. Dla nastolatków także można znaleźć ciekawe i wciągające je aplikacje. Zresztą wiele z nich wciągają w naukę nawet rodziców.

3. Edukacyjne zabawki XXI wieku.

Pamiętacie modele do sklejania samolotów, rakiet itp.? Obecnie dzieci mają dostęp do dużo bardziej rozwiniętych atrakcji „inżynierskich”. Wśród najbardziej znanych znajduje się choćby Lego Mindstorm, które oferuje dzieciom zbudowanie własnego robota, a następnie zaprogramowanie go tak, by działał w odpowiedni sposób. Warto wspomnieć też przykład  Kano. U nas mało znane narzędzie, a bijące rekordy popularności w niektórych krajach. To nic innego jak laptop, którego należy samemu złożyć i zaprogramować.

Zabawki zdecydowanie przyciągają na warsztaty programowania dla dzieci i dają świetną motywację do tego, by później poznać tajniki kodowania na innych urządzeniach.

4. Postaw na mentora.

Jeżeli nie chcesz wysyłać pociechy na kurs programowania dla dzieci stacjonarnie, zadbaj o to, by jego nauka programowania mimo wszystko odbywała się, choć od czasu do czasu pod okiem osoby, która zajmuje się kodowaniem i jest skłonna poświęcić swój czas w razie problemów ze zrozumieniem materiału.

Można znaleźć kurs programowania dla dzieci online, który zapewnia w trakcie jego trwania pomoc mentorską. Zazwyczaj jest on nieco droższy, ale zdecydowanie warty swojej ceny.

5. Szkoła programowania dla dzieci.

My zachęcamy do kursów stacjonarnych, jeżeli jest taka możliwość. Dziecko pod okiem nauczyciela będzie mogło w każdej chwili uzyskać odpowiedzi, wskazać czego nie rozumie i pochwalić się tym, czego już dokonało, osobie, która wie, jak ważne sute umiejętności.

Odnaleźć je można, wpisując w wyszukiwarkę hasło „nauka programowania dla dzieci”. Wybór odpowiednich sprawi, że dziecko nie tylko wciągnie się w świat programowania, ale także będzie miało o wiele łatwiej w porównaniu do rówieśników, przy starcie w dorosłe życie i karierę zawodową.


Komentarze

  1. WOw

    Sam jestem zaskoczony tym, jak rzeczywiście łatwo wiedza programistyczna wnika w dzisiejsze dzieciaki. Jako osoba która ukończyła studia w tym kierunku ponad 15 lat temu jestem naprawdę zaskoczony, że ten sam materiał może być przekazywany w tak fajny sposób. Nauka programowania dla dzieci brzmi strasznie tylko do momentu, kiedy zaczną. A później okazuje się, że to mali informatyczni geniusze.

    Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *