Trwają zapisy na warsztaty programowania - październik 2019 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » 5 praktycznych wskazówek dla rodziców, których dzieci chcą się uczyć programowania.

5 praktycznych wskazówek dla rodziców, których dzieci chcą się uczyć programowania.

Dzisiejsze dzieci są bardziej biegłe w technologii niż ich rodzice. Jako cyfrowi tubylcy działają intuicyjnie w obsłudze gadżetów i zdecydowanie są bardziej otwarte na naukę różnego rodzaju programowania. Niewątpliwie daje to wyraźną przewagę nad poprzednimi pokoleniami. Jednak nie zmienia ich to magicznie w ekspertów IT. Opanowanie każdej nowej umiejętności wymaga ciężkiej pracy. Tak samo jest w przypadku programowania.

Programowanie dla dzieci stało się niesamowicie popularne i istnieje wiele powodów, dla których dzieci i młodzież powinny się nim zainteresować: od korzyści w kwestiach rozwoju poznawczego, po zdobywanie umiejętności w świecie rzeczywistym i przygotowania się na przyszły rynek pracy.

Można by wymieniać dalej …, ale może warto po prostu spróbować. Jeżeli chcemy zacząć od niezobowiązującej nauki, może warto zacząć od przekazywania samemu informacji w domu? Nie mów od razu nie. Może to zrobić każdy niezależnie od informatycznej wiedzy,

Bycie „nietechnicznym rodzicem”, może sprawiać trudności w podążaniu za swoimi dziećmi i dopingowaniu ich w osiągnięciu pełnego potencjału w programistycznym świecie. Istnieją jednak pewne sprawdzone metody wspierania naszych latorośli a przy okazji nauczenia się też kilku ciekawych rzeczy.

Nauka programowania. Metody.

  1. Kodowanie. Jak zacząć?

Pozwól swoim dzieciom uczyć się we własnym tempie. Niezależnie od ich wieku najlepiej jest, aby dzieci niemające wcześniej styczności z programowaniem zaczęły uczyć się kodowania za pomocą wizualnego programowania blokowego. Jest to dość logiczne: tego rodzaju przyjazne dla użytkownika języki umożliwiają dzieciom łatwe opanowanie wielu najważniejszych zagadnień.

Do najpopularniejszych języków tego typu należą Scratch i Blockly, które na początek odsuwają od dzieciaków problem kodowania tekstowego, dając w zamian gotowe bloki z komendami. Początki kodowania w nich, to zagadnienia dotyczące odpowiedniej kolejności komend, a nie samego procesu ich odpowiedniego wpisania. Łatwo je następnie przekształcić na konkretne linijki kodu i wytłumaczyć związki skutkowe. Dzięki temu początkujący potrafią szybko złapać smykałkę kodowania, jak i chęci do dalszego, już bardziej profesjonalnego rozwoju.

Nie oznacza to jednak, że programowanie wizualne musi być zawsze na początku koderskiej przygody. Niektórzy początkujący adepci pisania nowych programów wolą programowanie tekstowe już na starcie.

Najważniejszym aspektem rozpoczęcia nauki programowania jest słuchanie tego, jakie oczekiwania wobec niej ma także nasze dziecko.

  1. Gry do nauki programowania.

Dla wielu rodziców czas dziecka spędzony na graniu w gry komputerowe jest czasem straconym. Często dają pociechom taką możliwość w ramach nagrody, ale podchodząc do tego raczej sceptycznie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż niektóre gry, jak i niektóre dzieci nienadzorowane pod przez rodziców, to zdecydowanie nieodpowiednie połączenie.

Prawda jest taka, że czas na ekranie może być zdrowy i produktywny, a granie w gry pozostaje jedną z najpopularniejszych czynności edukacyjnych.

Badania naukowe dowiodły, że włączenie gier wideo do szkół może skutkować lepszym i bardziej szczegółowym postępem w nauce, bez względu na temat. Wykorzystanie mediów cyfrowych w edukacji ma coraz więcej zwolenników i jest o tyle ciekawe, że uczniowie mogą uczyć się w różnym tempie, w satysfakcjonujący dla siebie sposób.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że gry nie są złe, podobnie jak technologia. W rzeczywistości oba mogą być bardzo przydatne i edukacyjne dla dzieci, zwłaszcza jeśli chodzi o nauczenie ich, jak programować.

  1. Nie narzucaj swoich ambicji.

Perspektywa dzieci i perspektywa dorosłych są bardzo różne. Dzieci są bardziej nastawione na życie chwilą. Nie myślą za dużo ani za daleko, jeśli chodzi o uznanie korzyści płynących z umiejętności programowania. Po prostu lubią grać w gry i lubią uczenie się poprzez pokonywanie różnych wyzwań.

Dzieci uwielbiają przygodę, wcielając się w kogoś kreatywnego i odpowiedzialnego za to, co będzie dalej. Umiejętność kodowania staje się namacalna, gdy widzą, co potrafią, a to pozytywnie wpływa na ich postrzeganie nauki. Bycie „najmądrzejszym dzieckiem” nagle staje się fajne. Daje im to poczucie osiągnięć i spełnienia, które motywują ich do dalszej nauki.

Z drugiej strony rodzice mogą łatwo popełnić błąd, będąc zbyt nachalnym i wywierając zbyt dużą presję na swoje pociechy. Nie jest tajemnicą, że kariera programisty jest bardzo perspektywiczna i opłacalna, jednak nie powinieneś być zbyt apodyktyczny. Może to faktycznie przynieść efekt przeciwny i odwrócić dzieci od informatyki. Pozwól swoim dzieciom na samodzielne odkrywanie i znajdowanie zalet kodowania, którymi są naprawdę zainteresowane.

  1. Wzmacnianie więzi.

Kodowanie dla dzieci wykracza poza wyłączne rozwijanie umiejętności technicznych. Młodzież wzmacnia także swoje kreatywne myślenie, buduje umiejętności poznawcze i ćwiczy różne sposoby podejścia do problemów, jednocześnie ucząc się komunikacji i pracy w zespole. Co najważniejsze, programowanie dla dzieci pomaga pielęgnować ciekawość i stopniowo budować silny charakter, a wszystko to pomaga im stać się zdrowymi i kreatywnymi dorosłymi.

Nauka programowania dla dzieci może być hobby, ale może też stać się dalekosiężnym celem. Dzieci mogą ekscytować się ogromnymi możliwościami tworzenia, na jakie pozwala kodowanie. Aby zwiększyć wysiłki edukacyjne Twojego dziecka, staraj się być obecny i poświęcaj czas na aktywne słuchanie o jego dotychczasowych osiągnięciach. Dzieci zawsze będą ubiegać się o zainteresowanie. Pozytywna uwaga jest ważna dla ich przyszłych postępów w nauce.

Ponadto, jeśli sam masz problemy z nowoczesną technologią, możesz nauczyć się kilku rzeczy na temat samodzielnego kodowania, razem ze swoją pociechą, a nawet pozwolić dziecku być swoim nauczycielem. Informatyka może przekształcić się we wspólne działanie, a Ty będziesz mieć szansę na przyjęcie obu ról w procesie uczenia się — jako uczeń i nauczyciel.

Pamiętaj, że dzieci są zainteresowane robieniem niesamowitych rzeczy, a nie nauką programowania. Chcą zobaczyć wyniki swoich wysiłków, a nie chwalić się poziomem umiejętności.

  1. Nauka programowania, co na początek?

Niektóre dzieci są bardziej zainteresowane tworzeniem gier, inne chcą tworzyć aplikacje lub strony internetowe. Niekiedy zmienia się to, gdy próbują jednego, a odkrywają, że jednak interesują je inne cele.

Jako rodzic możesz znaleźć się w sytuacji gdzie musisz wybrać pomiędzy dawaniem dzieciom swobody wyboru własnego pola koderskich zainteresowań, a prowadzeniem ich we właściwym kierunku, tj. znajdowaniem wiarygodnych kursów kodowania.

Zadanie sobie tych pytań może pomóc ci ocenić kurs, na jaki najlepiej zapisać swoje dziecko:

Jaki jest styl uczenia się mojego dziecka?

Jaki budżet chcę przeznaczyć na edukację programistyczną mojego dziecka?

Jakiego doświadczenie ma dana szkoła kodowania?

Kim są nauczyciele i jakie jest ich doświadczenie zawodowe?

Jakie wsparcie zapewniają nauczyciele swoim uczniom?

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Zapraszamy do lektury podobnych:

Programowanie dla dzieci. Top gier i platform do nauki kodowania.

5 sposobów na zainteresowanie dziecka programowaniem.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Jak wybrać najlepsze dla naszego dziecka?

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *