Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » 12 najlepszych języków programowania dla dzieci i młodzieży w 2021 r.

12 najlepszych języków programowania dla dzieci i młodzieży w 2021 r.

Biorąc pod uwagę tempo, w jakim nasze społeczeństwo stało się zależne od technologii, można śmiało powiedzieć, że programowanie nie jest już umiejętnością, której powinni się uczyć tylko zainteresowani. Kodowanie dla dzieci nie powinno być rodzajem zajęć pozalekcyjnych, do których zapisują swoje dzieci tylko myślący przyszłościowo rodzice. Powinno stać się kanonem nauczania w szkołach. Tak jak umiejętność obsługi komputera stała się wymogiem w codziennym życiu (nawet tych poza sektorem informatyki), tak samo stanie się z programowaniem.

Nasze społeczeństwo działa na oprogramowaniu. Nauczenie dzieci prawidłowego używania wszelakich systemów, interakcji z nimi i potencjalnego modyfikowania może okazać się niezwykle przydatną umiejętnością. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie języki programowania są takie same. Niektóre z bardziej skomplikowanych z pewnością mogą zniechęcić dzieci do nauki kodowania. Dlatego tak ważne są języki programowania stworzone lub polecane dla dzieci. Często mają zmniejszone do minimum szczegóły techniczne i powodujące frustracje związane z „dorosłym” programowaniem.

Najlepsze języki programowania dla dzieci od 2021 roku.

I.Scratch

Nadal na szczycie, od wielu lat. Opracowany głównie dla dzieci w wieku od 8 do 16 lat, Scratch to darmowy, edukacyjny język programowania opracowany przez Mitcha Resnicka i opatentowany przez Lifelong Kindergarten Group w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych języków programowania opartych na systemie blokowym, skierowany do dzieci i początkujących, młodych programistów dzięki intuicyjnemu, wizualnemu interfejsowi.

Platforma Scratch zapewnia dzieciom wszystko, czego potrzebują do tworzenia grafik, animacji, gier, interaktywnych historii itp. Kolory, wyraźne etykiety i ciekawe postacie sprawiają, że Scratch Jest doskonałym punktem wyjścia do nauki programowania dla dzieci.

Przykład gry stworzonej przez dziecko Scratch

W przeciwieństwie do programowania tekstowego, gdzie ryzyko błędów technicznych i składniowych jest dość wysokie, Scratch daje najmłodszym możliwość intuicyjnego wyrażania swoich wyobrażeń, „przemycając” w trakcie podstawy kodowania. Dzięki Scratchowi dosłownie każdy – na dowolnym poziomie doświadczenia – może tworzyć od podstaw animacje, gry i interaktywne historie.

Co więcej, społeczność internetowa Scratcha jest ogromna. Obecnie istnieje ponad 70 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy stworzyli i udostępnili ponad 82 miliony projektów.

II.Blockly

Blockly to kolejny wizualny język programowania dla dzieci. Jest to często postrzegany jako odpowiedź Google na Scratch MIT.

Na pierwszy rzut oka obie platformy są dość podobne. Blockly wykorzystuje wiersze kodu podzielone na bloki oraz system „przeciągnij i upuść”. Tak jak w Scratchu, eliminuje to ryzyko błędów technicznych i pozwala dzieciom skupić się na podstawach. Blockly korzysta również z jasnego, intuicyjnego i przyjaznego dla użytkownika interfejsu, aby utrzymać zainteresowanie i zaangażowanie młodych pasjonatów. Największą różnicą między tymi dwoma językami jest to, że Blockly – jako wizualny, oparty na blokach język programowania dla dzieci – w rzeczywistości składa się z kilku istniejących, profesjonalnych języków kodowania.

Jedno z podstawowych ćwiczeń na stronie https://blockly.games/

Dzieci w wieku 8 lat i starsze mogą tworzyć gry, animacje i programy za pomocą Blockly z poziomu własnej przeglądarki. Będą programować przy użyciu mieszanki popularnych języków kodowania – takich jak JavaScript, Python, PHP i tym podobnych – przedstawionych w formie bloków. Dzieje się tak dzięki bibliotece JavaScript Blockly, w której można uzyskać dostęp do wstępnie napisanych języków. Użytkownicy mogą tworząc, zmieniać języki programowania.

Ten wizualny, przejrzysty sposób kodowania umożliwia każdemu stworzenie działającej aplikacji na Androida. Tak więc, mimo że Blockly był przeznaczony przede wszystkim jako język programowania dla dzieci, możliwości samego języka sprawiają, że jest on czymś więcej niż tylko prostym narzędziem do nauczania dla dzieci.

III. Alice

Alice to kolejny darmowy, oparty na blokach język programowania wizualnego dla dzieci, opracowany przez Carnegie Mellon University. Jest to innowacyjne środowisko, które sprawia, że programowanie animacji, interaktywnych narracji i łatwych gier w 3D jest dość proste.

Alice ma na celu nauczanie koncepcji języka programowania obiektowego (takiego jak C++) poprzez twórczą eksplorację — z dodatkowym naciskiem na umiejętności logicznego i matematycznego myślenia oraz podstawowe zasady programowania.

Przykład tworzenia gry w Alice

Alice wykorzystuje ten sam system przeciągania i upuszczania bloków konstrukcyjnych, z którego korzysta Scratch, Blockly i większość innych programów do kodowania wizualnego. Podobnie jak te platformy, eliminuje to bałagan związany z kodowaniem tekstowym i pozwala użytkownikom skupić się na prostym tworzeniu skryptów.

To, co najbardziej odróżnia Alice od Scratch i Blockly, to możliwość pracy z dynamicznymi kątami kamery i modelami 3D.

IV. LUA (Roblox)

Dla dzieci, które chcą zacząć lub rozwinąć umiejętności programowania tekstowego świetną opcją jest LUA. Jest to darmowy i przyjazny dla początkujących język skryptowy, który wprowadza proste koncepcje. Pomimo prostego interfejsu i minimalnych szczegółów technicznych, Lua pozostaje jednym z najpotężniejszych dostępnych darmowych języków.

Jedna z gier stworzona przez użytkownika Roblox

LUA jest często porównywany do Pythona, ponieważ oba są uproszczonymi skryptami tekstowymi, mającymi wyeliminować potencjalne problemy ze składnią, które mogą sprawić, że programowanie będzie frustrujące. Na przykład nie ma potrzeby pisania średników na końcu każdego wiersza kodu. Ze względu na swoją wydajność i przenośność Lua doskonale nadaje się do programowania urządzeń wbudowanych i aplikacji mobilnych. Na LUA powstała między innymi kultowa już gra Angry Birds.

V. JAVA (Minecraft)

Java jako język programowania jest efektywna i wystarczająco funkcjonalna, aby stać się dość popularnym wyborem w społeczności programistów. Jako język programowania, Java jest dosyć skomplikowana, aby uczyć ja najmłodszych. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych, co udowadnia jedna z najpopularniejszych gier wszechczasów dla dzieci, jaką jest Minecraft.

Od czasu premiery w 2011 roku Minecraft powoli zyskiwał na popularności wśród dzieci, nastolatków, a nawet dorosłych. Sam charakter gry zachęca do kreatywnego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów. Pomimo swojego uproszczonego – prawie kreskówkowego – wyglądu, Minecraft w rzeczywistości oferuje złożone zagadnienia. Gra nie wymusza w żaden sposób zachowań gracza. Można w niej robić zadania, eksplorować, budować i robić wiele innych rzeczy, na które akurat ma się ochotę.

Screen z gry Minecraft

W kontekście programowania dla dzieci Minecraft może być potężnym narzędziem do nauki logiki, rozwiązywania problemów, umiejętności wizualno-przestrzennych i koordynacji oko – ręka. Dla dzieci, które chcą nauczyć się kodowania tekstowego i lubią grać w Minecrafta, Java jako język programowania może być optymalnym wyborem.

VI. Python

Python to sam w sobie prosty, a jednocześnie profesjonalny język programowania. Jest intuicyjny, a pianie w tym języku przypomina po prostu wydawanie krótkich komend w języku angielskim. Jest tak przyjazny dla użytkownika, że mogą go nauczyć nawet 8-letnie dzieci — o ile znają język.

Python to także wsparcie online i rozbudowane dostępne biblioteki. Nawet krótka zabawa uczy podstaw kodowania: zmiennych, pętli, funkcji, instrukcji, podstawowych struktur danych itp. Opanowanie tych pojęć daje dziecku doskonałą podstawę do późniejszego radzenia sobie z bardziej zaawansowanymi projektami programistycznymi.

Wykorzystanie tekstu w Pythonie w połączeniu z uproszczonym, zrestrukturyzowanym podejściem do kodowania sprawia, że jest to zarówno potężny punkt wyjścia do opanowania innych języków, jak i  dobre narzędzie do poważnego tworzenia gier/sieci/aplikacji.

VII. Go

Pomimo tego, że jest jednym z mniej znanych, Go jest zdecydowanie warty uwagi. Powstał w 2009 roku, ale jego możliwości na tyle zachwyciły branżę, że jest używany nawet w większych firmach i korporacjach. Jego prostota jest często porównywana z prostotą Pythona, choć według wielu osób jest jednak trudniejszy. Może to być ciekawa opcja dla starszych dzieci, które w przeszłości uczyły się Pythona i chcą dalej rozwijać programistyczny warsztat.

VIII. Twine

Twine jest opisany jako bezpłatne „narzędzie open-source do opowiadania interaktywnych, nieliniowych historii”. Skupia się głównie na twórczym aspekcie kodowania, rezygnując z technicznych niuansów. To nauka programowania zachęcająca do tworzenia i prezentowania interaktywnych gier i historii. Dzięki temu Twine jest idealny dla dzieci, które uwielbiają tworzyć, ale czują się przytłoczone lub sfrustrowane bardziej technicznym podejściem do kodowania.

Fragment interaktywnej opowieści stworzonej przez użytkownika Twine

Użytkownicy nie muszą znać komend programistycznych. Mają jednak możliwość rozszerzenia swoich historii o zmienne, logikę warunkową, CSS, JavaScript i tym podobne. Historie stworzone za pomocą Twine składają się ze stron tekstu i obrazów połączonych za pomocą interfejsu. Każdą stronę można modyfikować za pomocą tekstów, linków i obrazów.

Twine publikuje również bezpośrednio w HTML, co oznacza, że dzieci mogą publikować swoje prace praktycznie w dowolnym miejscu i udostępniać je każdemu.

Chociaż Twine nie jest aplikacją, która uczy dzieci stricte kodowania, może być postrzegana jako język programowania, który pomaga rozwijać umiejętności planowania i projektowania, których będą potrzebować w programowaniu. Warto również wspomnieć, że Twine stał się obecnie ważną aplikacją dla wielu projektantów gier. Aplikacja ma wsparcie Wiki, samouczki online i niezwykle aktywną społeczność użytkowników.

IX. JavaScript

W przeciwieństwie do Javy, JavaScript jest świetnym językiem programowania dla nastolatków. Jest czysta, uporządkowana i ma mniej wymagań dotyczących składni niż Java. Pomaga też to, że korzysta z niego praktycznie każda przeglądarka internetowa.

Jeśli Twoje dziecko opanuje ten język programowania, będzie miało pełny dostęp do praktycznie wszystkiego. Może przekształcać proste dokumenty internetowe w pełnowymiarowe gry lub niesamowite interaktywne aplikacje. Każdy tworzony projekt może być udostępniany szerokiemu gronu odbiorców. JavaScript jest zasadniczo językiem sieci.

JavaScript ma jednak sporo elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. Jest niezaprzeczalnie obszerny. Dzieci będą musiały w pełni opanować zmienne, tablice, obiekty, metody, tabele pętli, funkcje i parametry, zanim będą mogły zagłębić się w tajniki JavaScript.

X. C# (Unity)

Mowa tu o C# w kontekście silnika do tworzenia gier Unity. Jest to doskonałe narzędzie do uczenia młodych zapaleńców kodowania podczas tworzenia profesjonalnie wyglądających, wysokiej jakości gier. Unity to aplikacja do tworzenia gier o zamkniętym kodzie źródłowym. Jest wieloplatformowa i pozwala użytkownikom bawić się obiektami w 3D. Ma również możliwość dodawania różnych elementów do tych obiektów. Jeśli Twoje dziecko zna Javę, może uznać, że C# jest podobny – a zatem łatwy do opanowania.

Fragment kursu Unity https://www.youtube.com/watch?v=OR0e-1UBEOU

Sam C# nie jest szczególnie prosty i przyjazny dla dzieci, ale Unity umożliwia dzieciom naukę języka podczas tworzenia gier. Unity ma darmową wersję dostępną do pobrania wraz z mnóstwem bezpłatnych samouczków i lekcji na oficjalnej stronie. Przy wystarczających wskazówkach dzieci nie powinny mieć problemów z poruszaniem się zarówno po silniku, jak i na stronie internetowej, aby nauczyć się C#.

XI. Swift

Chociaż Swift Playgrounds wyklucza użytkowników Androida z niezaprzeczalnie bogatego i w pełni angażującego środowiska, które w naszym kraju jest dużo popularniejsze niż iOS, pozostaje jednym z najlepszych narzędzi do kodowania i języków programowania dla dzieci.

Aplikacja Swift Playgrounds zawiera szereg lekcji i wyzwań tworzonych za pomocą gier, które dzieci mogą ukończyć. Interfejs programu jest ładny, „czysty” i zachęca do nauki programowania. Niestety ma bardzo ograniczone i często predefiniowane możliwości, przez co nie można nazwać go pełnoprawnym językiem programowania. Natomiast idealnie nadaje się na wprowadzenie i zachęcenie do rozwoju.

XII. Ruby

Ruby to obiektowy język programowania dla dzieci. Wykorzystuje przejrzystą składnię, wyrzucanie elementów bezużytecznych i kompilację podczas tworzenia w celu optymalizacji kodowania.

Dla nowych programistów i dzieci Ruby wprowadza pozornie skomplikowane koncepcje w swobodnym, prostym stylu. Jest to język zaprojektowany specjalnie po to, aby kodowanie było tak proste i nieskomplikowane, jak to tylko możliwe.

Języki programowania dla dzieci i młodzieży.

Powyższa lista zawiera zarówno opcje dla młodszych dzieci, jak i nastolatków. Wiele z nich wymaga też znajomości języka angielskiego, który nie da się ukryć, jest już językiem międzynarodowym. Jednak nie powinien w dzisiejszych czasach być to duży problem. Pamiętajcie, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć uczyć się programowania w jednym z języków, a zawsze można zwiększyć lub zmniejszyć wyzwanie, zmieniając go na inny.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *