Trwają zapisy na warsztaty programowania - wrzesień 2019 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » 10 stron do nauki kodowania dla dzieci

10 stron do nauki kodowania dla dzieci

W Internecie pojawia się coraz więcej stron oferujących dzieciom możliwość samodzielnej nauki programowania. Poniżej podajemy 10 darmowych (lub częściowo darmowych) witryn, które zainspirują Twoje dziecko do kodowania i pomogą mu w rozwijaniu swoich umiejętności. Zatem do roboty…

(Uprzedzamy, że nie wszystkie z poniższych stron są dostępne w języku polskim, co nie znaczy, że nawet nieznające jeszcze języka angielskiego dzieci nie poradzą sobie z ich obsługą. Tak czy inaczej, zachęcamy do próbowania swoich sił – kodowanie to również świetny sposób na naukę języka angielskiego, który jest ogólnoświatowo obowiązującym językiem programowania).

1. Scratch

Scratch to język programowania dla najmłodszych, używany do tworzenia animacji oraz gier, którymi dzieci mogą się dzielić w internetowej społeczności Scratch. Jest to obecnie najbardziej popularny, pierwszy język stworzony od podstaw specjalnie z myślą o młodych koderach, począwszy od dzieci z podstawową umiejętnością czytania, pisania i liczenia, a na dorosłych skończywszy… Tak, tak, dorosłym rozpoczynającym przygodę z programowaniem również go polecamy ? (Istnieje również aplikacja na tablety ScratchJr, z której mogą korzystać przedszkolaki).

Scratch

2. Blockly

Blockly uczy podstawowych zasad programowania i wprowadza dzieci do języka JavaScript. Strona jest przeznaczona dla tych, którzy nie mają żadnego doświadczenia z kodowaniem. Aby jednak korzystać z Blockly, dzieci muszą umieć czytać, a niektóre gry uwzględniają podstawową umiejetność liczenia. Nie jest to więc strona dla najmłodszych.

Blockly

3. Code.org

Studio Code.org oferuje cztery kursy, które uczą podstaw informatyki. Każdy z nich kończy się interaktywnymi zadaniami w formie gier lub prezentacji. Kursy zawierają różnorodne ćwiczenia w formie puzzli, filmów oraz zajęć. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla dzieci, które jeszcze nie piszą i nie czytają. Kolejne kursy, choć zastosowane jest w nich podejście blokowe do programowania, dają możliwość wyboru opcji kodu generowanego tekstowo.

Code.org

4. Kodable

Kodable oferuje zróżnicowane pod względem stopnia trudności ćwiczenia, począwszy od gier na poziomie przedszkolnym aż po zadania uwzględniające czytanie i pisanie w języku JavaScript. Gry uwzględniają od prostych poleceń związanych z nadawaniem kierunku ruchu, aż po tworzenie warunków oraz powtórzeń na wyższych poziomach trudności.

Kodable

5. Code Combat

Code Combat uczy kodowania w języku Python i JavaScript. Dzieci mogą bawić się na różnych poziomach fabularnej gry. Witryna wymaga od gracza, aby potrafił czytać i pisać, choć niektóre gotowe fragmenty kodu można wybrać z rozwijego menu.

CodeCombat

6. Tynker

Na tej stronie bezpłatnie dostępna jest tylko lekcja pokazowa, a pełny dostęp wymaga miesięcznego abonamentu. W Tynker dzieci uczą się tworzyć własne gry i aplikacje, a także programować mody w świecie Minecraft. Chętnych zatem z pewnością nie zabraknie ?

Tynker

7. App Inventor

To teraz coś dla coraz bardziej doświadczonych małych koderów ? Strona udostępnia samouczki oraz dostęp do aplikacji App Inventor, wizualnego języka programowania wykorzystywanego do tworzenia aplikacji na system mobilny Android.

AppInventor

8. Thimble

Thimble to edytor kodu HTML, CSS i JavaScript, czyli podstawowych narzędzi każdego twórcy stron internetowych. Dzieci mogą zarówno tworzyć “od zera” swoje własne strony internetowe, jak i edytować już gotowe, zapoznając się przy okazji z samouczkami.

Thimble

9. Code Avengers

Zostań superbohaterem z Code Avengers ? Strona oferuje kursy wprowadzające do programowania, tworzenia stron internetowych i kodowania w języku Python oraz JavaScript. Dostęp do platformy jest darmowy przez limitowany czas.

CodeAvengers

10. Code Monster

Code Monster to interaktywna gra, która uczy dzieci pisania skryptów w języku JavaScript. Strona przyda się głównie młodzieży, która nie zaczyna dopiero swojej przygody z tym językiem programowania, tylko chce ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności.

CrunchZilla

To oczywiście nie wszystkie witryny pomagające dzieciom w nauce programowania, a jedynie garść z tych najbardziej popularnych. Zachęcamy jednak dzieci i rodziców do stawiania pierwszych kroków w kodowaniu samodzielnie na jednej z powyższych stron internetowych. A jeśli będziecie chcieli nauczyć się więcej pod okiem profesjonalnych programistów, zapraszamy na nasze warsztaty kodowania Zaprogramowani.com. My z pewnością w przyszłości opiszemy jeszcze kolejne witryny do nauki kodowania, zarówno dla tych mniej jak i bardziej rozkodowanych małych programistów ??‍???‍?


Komentarze

 1. ``tom``

  Kilkoma z nich bawiłem się z moimi dziećmi i muszę przyznać, że są naprawdę ciekawe i wciągające. Najbardziej chyba przyjął się u nas Blockly, bo każdy mógł skupić się na rodzaju gier (łamigłówek) jaki lubi najbardziej. Za to umknęło mi gdzieś Code Avengers, więc chyba już wiemy co będziemy robić w kolejny weekend ;]

  Odpowiedz


 2. Kola

  U nas króluje Scratch, nie ważne kto ile ma lat. Ten program do nauki programowania jest po prostu fajny> pewnie z powodu tego, że w tak prosty sposób można stworzyć wiele różnych rzeczy.

  Odpowiedz


 3. Melka

  Wow. Naprawdę ciekawa opcja dla tych, którzy mają dziecko “zapatrzone” w komputer a jednocześnie nie chcą żeby bezsensownie spędzało czas na graniu w mało rozwijające gry czy przeglądało neta. Nie wiedziałam, że są tego typu darmowe strony! Myślę, że tego typu zabawa w tworzenie gier i rozwiązywanie łamigłówek przyjmie się u nas w domu podobnie jak przyjęły się rodzinne gry planszowe.

  Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *