Trwają zapisy na kursy on-line - semestr 23/24 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » 10 stron do nauki kodowania dla dzieci

10 stron do nauki kodowania dla dzieci

W Internecie pojawia się coraz więcej stron oferujących dzieciom możliwość samodzielnej nauki programowania. Poniżej podajemy 10 darmowych (lub częściowo darmowych) witryn, które zainspirują Twoje dziecko do kodowania i pomogą mu w rozwijaniu swoich umiejętności. Zatem do roboty…

(Uprzedzamy, że nie wszystkie z poniższych stron są dostępne w języku polskim, co nie znaczy, że nawet nieznające jeszcze języka angielskiego dzieci nie poradzą sobie z ich obsługą. Tak czy inaczej, zachęcamy do próbowania swoich sił – kodowanie to również świetny sposób na naukę języka angielskiego, który jest ogólnoświatowo obowiązującym językiem programowania).

1. Scratch

Scratch to język programowania dla najmłodszych, używany do tworzenia animacji oraz gier, którymi dzieci mogą się dzielić w internetowej społeczności Scratch. Jest to obecnie najbardziej popularny, pierwszy język stworzony od podstaw specjalnie z myślą o młodych koderach, począwszy od dzieci z podstawową umiejętnością czytania, pisania i liczenia, a na dorosłych skończywszy… Tak, tak, dorosłym rozpoczynającym przygodę z programowaniem również go polecamy ? (Istnieje również aplikacja na tablety ScratchJr, z której mogą korzystać przedszkolaki).

Scratch

2. Blockly

Blockly uczy podstawowych zasad programowania i wprowadza dzieci do języka JavaScript. Strona jest przeznaczona dla tych, którzy nie mają żadnego doświadczenia z kodowaniem. Aby jednak korzystać z Blockly, dzieci muszą umieć czytać, a niektóre gry uwzględniają podstawową umiejetność liczenia. Nie jest to więc strona dla najmłodszych.

Blockly

3. Code.org

Studio Code.org oferuje cztery kursy, które uczą podstaw informatyki. Każdy z nich kończy się interaktywnymi zadaniami w formie gier lub prezentacji. Kursy zawierają różnorodne ćwiczenia w formie puzzli, filmów oraz zajęć. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla dzieci, które jeszcze nie piszą i nie czytają. Kolejne kursy, choć zastosowane jest w nich podejście blokowe do programowania, dają możliwość wyboru opcji kodu generowanego tekstowo.

Code.org

4. Kodable

Kodable oferuje zróżnicowane pod względem stopnia trudności ćwiczenia, począwszy od gier na poziomie przedszkolnym aż po zadania uwzględniające czytanie i pisanie w języku JavaScript. Gry uwzględniają od prostych poleceń związanych z nadawaniem kierunku ruchu, aż po tworzenie warunków oraz powtórzeń na wyższych poziomach trudności.

Kodable

5. Code Combat

Code Combat uczy kodowania w języku Python i JavaScript. Dzieci mogą bawić się na różnych poziomach fabularnej gry. Witryna wymaga od gracza, aby potrafił czytać i pisać, choć niektóre gotowe fragmenty kodu można wybrać z rozwijego menu.

CodeCombat

6. Tynker

Na tej stronie bezpłatnie dostępna jest tylko lekcja pokazowa, a pełny dostęp wymaga miesięcznego abonamentu. W Tynker dzieci uczą się tworzyć własne gry i aplikacje, a także programować mody w świecie Minecraft. Chętnych zatem z pewnością nie zabraknie ?

Tynker

7. App Inventor

To teraz coś dla coraz bardziej doświadczonych małych koderów ? Strona udostępnia samouczki oraz dostęp do aplikacji App Inventor, wizualnego języka programowania wykorzystywanego do tworzenia aplikacji na system mobilny Android.

AppInventor

8. Thimble

Thimble to edytor kodu HTML, CSS i JavaScript, czyli podstawowych narzędzi każdego twórcy stron internetowych. Dzieci mogą zarówno tworzyć “od zera” swoje własne strony internetowe, jak i edytować już gotowe, zapoznając się przy okazji z samouczkami.

Thimble

9. Code Avengers

Zostań superbohaterem z Code Avengers ? Strona oferuje kursy wprowadzające do programowania, tworzenia stron internetowych i kodowania w języku Python oraz JavaScript. Dostęp do platformy jest darmowy przez limitowany czas.

CodeAvengers

10. Code Monster

Code Monster to interaktywna gra, która uczy dzieci pisania skryptów w języku JavaScript. Strona przyda się głównie młodzieży, która nie zaczyna dopiero swojej przygody z tym językiem programowania, tylko chce ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności.

CrunchZilla

To oczywiście nie wszystkie witryny pomagające dzieciom w nauce programowania, a jedynie garść z tych najbardziej popularnych. Zachęcamy jednak dzieci i rodziców do stawiania pierwszych kroków w kodowaniu samodzielnie na jednej z powyższych stron internetowych. A jeśli będziecie chcieli nauczyć się więcej pod okiem profesjonalnych programistów, zapraszamy na nasze warsztaty kodowania Zaprogramowani.com. My z pewnością w przyszłości opiszemy jeszcze kolejne witryny do nauki kodowania, zarówno dla tych mniej jak i bardziej rozkodowanych małych programistów.

Już teraz zapraszamy do ZAPISÓW!


Komentarze

 1. ``tom``

  Kilkoma z nich bawiłem się z moimi dziećmi i muszę przyznać, że są naprawdę ciekawe i wciągające. Najbardziej chyba przyjął się u nas Blockly, bo każdy mógł skupić się na rodzaju gier (łamigłówek) jaki lubi najbardziej. Za to umknęło mi gdzieś Code Avengers, więc chyba już wiemy co będziemy robić w kolejny weekend ;]

  Odpowiedz


 2. Kola

  U nas króluje Scratch, nie ważne kto ile ma lat. Ten program do nauki programowania jest po prostu fajny> pewnie z powodu tego, że w tak prosty sposób można stworzyć wiele różnych rzeczy.

  Odpowiedz


 3. Melka

  Wow. Naprawdę ciekawa opcja dla tych, którzy mają dziecko “zapatrzone” w komputer a jednocześnie nie chcą żeby bezsensownie spędzało czas na graniu w mało rozwijające gry czy przeglądało neta. Nie wiedziałam, że są tego typu darmowe strony! Myślę, że tego typu zabawa w tworzenie gier i rozwiązywanie łamigłówek przyjmie się u nas w domu podobnie jak przyjęły się rodzinne gry planszowe.

  Odpowiedz


 4. ołowek

  Zdecydowanie powinniście zaznaczyć że te programy do nauki kodowania dla dzieci tak naprawdę są fajowe nawet dla starszych. Nie myślałam ze zacznę uczyć się programowania w tym wieku, a artykuł zainteresował mnie na tyle, że spróbowałam kilku z powyższych i na pewno będę do nich wracać nie tylko z moim Krzysiem ale i jak będzie już spał :D. Ale tak na poważnie, to fajnie że są tego typu ciekawe narzędzia edukacyjne dla dzieciaków. Może rzeczywiście jest coś w tym, że to one są przyszłością naszego społeczeństwa i warto uczyć je programowania od malucha.

  Odpowiedz


 5. a-tomek

  Ja bym dorzucił jeszcze do zestawienia starego, poczciwego Logo. Sam uczyłem się obsługi go będąc jeszcze w szkole podstawowej i zaskoczyło mnie to, że program do nauki programowania tego typu nadal istnieje, a na dodatek cały czas się rozwija. Aplikacje z tego artykułu są w większości grami edukacyjni, a sam znam kilka dzieciaków, które wolą siedzieć i tworzyć w paintcie niż grac. Moim zdaniem taki Logo to super alternatywa do nauki programowania właśnie dla dzieciaków, które chcą “wyżyć się twórczo”, jednocześnie poznając właśnie choć trochę jak wygląda pisanie i tworzenie kodów

  Odpowiedz


 6. Jarek K.

  Dzięki za ciekawy artykuł. Szkoda że nie znalazłem go wcześniej jak pierwszy raz szukałem inspiracji na naukę-moich chłopaków, to wypróbowałbym kilka innych ciekawych rzeczy. Teraz jesteśmy już nieco dalej ” z poziomem”, ale ja najbardziej dla początkujących chyba polecę Blockly. Fajne w nim jest to, że można znaleźć tam olbrzymią różnorodność. No i jest to nauka programowania dla dzieci w domu z prawdziwego zdarzenia.

  Odpowiedz


 7. Coollonia

  Gratuluje ciekawego tekstu! 🙂 na pewno się przyda, u nas od września będzie prawdopodobnie panował domowy szał na naukę programownia dla dzieci bo synowie już zapisani na wasz kurs. My musimy się doszkolić żeby wiedzieć o czym do nas mówią XD

  Odpowiedz


 8. Corel

  Wpis jak najbardziej aktualny pomimo daty dodania, jako że w sumie niewiele się zmieniło, a przynajmniej nie w kwestii proponowanych w artykule programów. W sumie fajnie i mam nadzieję że jeszcze nieraz wrócę do tekstu aby wypróbowywać kolejne programy i aplikacje. Zdecydowanie kilka z nich już teraz polecam nie tylko do nauki programowania dla dzieci ale także dla dorosłych chcących zacząć samemu albo zapoznać się z “czym to się je”. EDIT: Super by było gdyby pojawiły się podobne wpisy w przyszłości

  Odpowiedz


 9. Lizka

  Super wpis 😮 Nawet nie wiedziałam że jest tyle ciekawych i edukacyjnych zarazem stron w internecie. Fajne jest też to, że nauka kodowania dla dzieci okazuje się być zabawą a nie tak jak do tej pory sobie wyobrażałam siedzeniem przed klawiaturą i uczeniem się ciągów znaczków jak z Matrixa XD Już sie nie mogę doczekać aż dzieciaki wrócą z kolonii i popróbujemy razem czegoś się nauczyć 🙂

  Odpowiedz


 10. Argus

  W tej chwili wybór programów do nauki programowania dla dzieciaków jest rzeczywiście ogromny. W artykule jednak wybrano te najlepsze i to się chwali. Zamiast 30-40 aplikacji, których wypróbowywanie może zniechęcić, mamy na tacy podane najciekawsze 😉 dziękuję. Ze swojej strony dodam tylko to co już zauważyli niektórzy wcześniejsi komentujący, że aplikacje do nauki programowania dla dzieci niekoniecznie są wyłącznie dla nich. Można mieć dużo radochy z zabawy nimi niezależnie od wieku.

  Odpowiedz


 11. Kasia K.

  Wow nie wiedziałam, że tyle tego jest 😮 Dzieciaki ostatnio dostały na prezent grę edukacyjną do nauki programowania Scootie Go! Labirynt! i tak im się spodobała, że postanowiłam zainteresować się tematem nauki programowania dla dzieci. Także dzięki za artykuł chętnie coś z tego wypróbujemy 🙂

  Odpowiedz


 12. Thomas

  O rany, nie miałem pojęcia, że istnieją programy do kodowania dla najmłodszych. Jeżeli tylko dziecko się tym interesuje to jest to fantastyczna sprawa. Drugim językiem dla takiego dziecka nie będzie angielski tylko JavaScript. 😉

  Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *