Trwają zapisy na warsztaty programowania - październik 2019 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » 10 pytań, które należy zadać, wybierając kurs programowania dla dzieci.

10 pytań, które należy zadać, wybierając kurs programowania dla dzieci.

W momencie, kiedy zdecydujemy się wysłać nasze dziecko na kurs programowania dla dzieci, pojawia się pytanie. Jaką szkołę wybrać? Na rynku jest ich coraz więcej. Różnią się od siebie materiałem, nauczanymi językami, obsługą różnego rodzaju możliwości oraz cenami. Gotowi na programowanie? Jak zacząć i wybrać ten właściwy kurs?

Programowanie. Jak zacząć?

Nie ma jednego kryterium, na podstawie którego możemy powiedzieć: tak! Te warsztaty programowania dla dzieci są idealne. Jest to składowa wielu różnego rodzaju cech. Warto więc poświęcić chwilę na każdą z odnalezionych możliwości i zastanowić się, która z propozycji szkół będzie najlepsza.

  1. Czy firma jest znana?

Wybierając kurs kodowania dla dzieci, zadajmy sobie pytania dotyczące rozpoznawalności i reputacji marki:

Czy ma dobre opinie w Internecie?

Czy informacja o szkole pojawia się w branżowych czasopismach i na portalach?

Od jakiego czasu placówka prowadzi warsztaty programowania dla dzieci?

Czy nauczyciele są dostępni dla dzieci poza godzinami zajęć?

  1. Czy szkoła prowadzi kursy dla grupy wiekowej mojego dziecka?

Niektóre kursy mają osobne grupy dla dzieci na poziomie szkoły podstawowej, a inne dla licealistów itp. Jest to naszym zdaniem jedyna dobra opcja. Inaczej podchodzi do nauki programowania 7-8-latek, inaczej dziecko w wieku licealnym. Kursy dla młodszych dzieci zwykle opierają się na platformach do wizualnego kodowania blokowego. Wykorzystywane są takie języki jak choćby najpopularniejszy – Scratch. Starsze dzieci i młodzież chętnie poznają blokowe możliwości, jednak po ty, aby zaraz przesiąść się na bardziej dorosłe kodowanie.

  1. Czy szkoła używa profesjonalnych języków i narzędzi?

Przy wyborze kursu ważne jest poznanie podejścia akademickiego. Czy warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży uczą profesjonalnych języków, takich jak JavaScript, Python, Java, HTML lub Unity? A może uczy za pomocą bloków wizualnych lub pseudokodu? Nauka kodowania w symulowanych środowiskach nie jest niczym złym, ale w pewnym momencie warto korzystać z prawdziwych narzędzi.

  1. Czy szkoła zatrudnia nauczycieli przyjaznych dzieciom?

Jednym jest umiejętność programowania przez wykładowcę, a czym innym umiejętności interpersonalne w relacjach z najmłodszymi słuchaczami. Programista niekoniecznie musi umieć przekazywać swoją wiedzę. Warto jest więc wybrać się na lekcję próbną albo zapytać o opinie innych, uczęszczających już na zajęcia o to, czy nauczyciele mają wspólny język ze słuchaczami. Tylka dostosowanie przekazywania wiedzy do wieku daje możliwości sukcesu.

  1. Czy kursy oferują pomoc dla dzieci uczących się w wolniejszym tempie?

Przed wysłaniem pociechy na warsztaty programowania dla dzieci ciężko jest stwierdzić, jakie będzie tempo przyswajania materiałów. Nawet najlepsi uczniowie trafią czasem na temat, który zdecydowanie im nie podchodzi i nauczenie się teorii zajmuje więcej czasu niż zwykle. Dobra szkoła programowania dla dzieci i młodzieży jest przygotowana na uczniów, którzy mają zarówno chwilowe, jak i bardziej stałe problemy z przyswajaniem materiału.

  1. Czy kurs jest płatny?

Pojawia się coraz większa liczba doskonałych darmowych zasobów, które mogą być dobrym sposobem na sprawdzenie, czy Twoje dziecko jest zainteresowane, bez konieczności otwierania portfela. Darmowe aplikacje do nauki programowania i inne tego typu materiały mogą być wspaniałym wyznacznikiem tego, czy warto zapisać się na płatne kursy, które są kolejnym szczeblem w programistycznej edukacji.

  1. Czy można przyjść na jednorazową lekcję.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego pytania, dobrze jest sprawdzać kurs i to jak czuje się na nim nasze Twoje dziecko, zanim podejmie się decyzje o zapłacie za resztę kursu. Często można wykorzystać wejście na jednorazowe zajęcia.

  1. Czy kursy są pełne ciekawostek i praktycznego podejścia?

Z naszego doświadczenia wynika, że jedną z najgorszych rzeczy, jaką możesz zrobić, jest wybranie zbyt „akademickiego” kursu kodowania dla dzieci jako pierwszego kroku dla swojej pociechy. Dzieci chcą zabawy i rozrywki w momencie, kiedy uczęszczają na zajęcia dodatkowe. Wystarczy im dużo teorii i nauki w szkolne. Dlatego dobry materiał, jaki mają warsztaty programowania dla dzieci to taki, gdzie stawia się na rozwój poprzez ich pasje.

Dobrze sprawdzają się też długoterminowe projekty w ramach zajęć. Budowanie projektów wymaga czasu i odczuwa się dużą satysfakcję, gdy widzi, jak praca rozwija się z czasem.

  1. Czy moje dziecko jest zainteresowane?

Zdecydowanie zalecamy wybranie kursów, którymi dzieci są zainteresowane. Niektórzy uczniowie będą chcieli stworzyć własną grę, inni ciekawe oprogramowanie na telefon. Jeszcze inni mogą chcieć stworzyć własną stronę internetową. Ważne, aby trafić w gust, nawet małego słuchacza.

  1. Czy szkoła skupia się na nauce programowania dla dzieci?

Niektóre szkoły oferują kursy programowania dla każdego, począwszy od najmłodszych, przez dorosłych, a nawet seniorów. Inne znów prowadzącą szereg zajęć z pokaźnego wachlarza opcji z każdej dziedziny życia? Czy to dobrze? Naszym zdaniem jako coś jest do wszystkiego, to jest… do niczego. Szkoła programowania dla dzieci musi skupiać się na konkretnej grupie, jej potrzebach, zatrudnianiu odpowiednich nauczycieli i zakupie najlepszego sprzętu. Nawet dla jednej branży jest to duże wyzwanie, a co dopiero gdy placówka próbuje być dobra we wszystkim.

Fajne zajęcia dodatkowe.

Wybierając kurs programowania dla dzieci najważniejsze, żeby był… fajny. Zarówno dla nas jako rodziców, jak i dla naszych dzieci, które mają dzięki niemu z radością uczyć się nowych umiejętności.

Chcecie więcej podpowiedzi? zapraszamy do kolejnych wpisów.

5 sposobów na zainteresowanie dziecka programowaniem.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Jak wybrać najlepsze dla naszego dziecka?

5 praktycznych wskazówek dla rodziców, których dzieci chcą się uczyć programowania.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *