10 stron do nauki kodowania dla dzieci

W Internecie pojawia się coraz więcej stron oferujących dzieciom możliwość samodzielnej nauki programowania. Poniżej podajemy 10 darmowych (lub częściowo darmowych) witryn, które zainspirują Twoje dziecko do kodowania i pomogą mu w rozwijaniu swoich umiejętności. Zatem do roboty…

(Uprzedzamy, że nie wszystkie z poniższych stron są dostępne w języku polskim, co nie znaczy, że nawet nieznające jeszcze języka angielskiego dzieci nie poradzą sobie z ich obsługą. Tak czy inaczej, zachęcamy do próbowania swoich sił – kodowanie to również świetny sposób na naukę języka angielskiego, który jest ogólnoświatowo obowiązującym językiem programowania).

1. Scratch

Scratch to język programowania dla najmłodszych, używany do tworzenia animacji oraz gier, którymi dzieci mogą się dzielić w internetowej społeczności Scratch. Jest to obecnie najbardziej popularny, pierwszy język stworzony od podstaw specjalnie z myślą o młodych koderach, począwszy od dzieci z podstawową umiejętnością czytania, pisania i liczenia, a na dorosłych skończywszy… Tak, tak, dorosłym rozpoczynającym przygodę z programowaniem również go polecamy 🙂 (Istnieje również aplikacja na tablety ScratchJr, z której mogą korzystać przedszkolaki).

Scratch

2. Blockly

Blockly uczy podstawowych zasad programowania i wprowadza dzieci do języka JavaScript. Strona jest przeznaczona dla tych, którzy nie mają żadnego doświadczenia z kodowaniem. Aby jednak korzystać z Blockly, dzieci muszą umieć czytać, a niektóre gry uwzględniają podstawową umiejetność liczenia. Nie jest to więc strona dla najmłodszych.

Blockly

3. Code.org

Studio Code.org oferuje cztery kursy, które uczą podstaw informatyki. Każdy z nich kończy się interaktywnymi zadaniami w formie gier lub prezentacji. Kursy zawierają różnorodne ćwiczenia w formie puzzli, filmów oraz zajęć. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla dzieci, które jeszcze nie piszą i nie czytają. Kolejne kursy, choć zastosowane jest w nich podejście blokowe do programowania, dają możliwość wyboru opcji kodu generowanego tekstowo.

Code.org

4. Kodable

Kodable oferuje zróżnicowane pod względem stopnia trudności ćwiczenia, począwszy od gier na poziomie przedszkolnym aż po zadania uwzględniające czytanie i pisanie w języku JavaScript. Gry uwzględniają od prostych poleceń związanych z nadawaniem kierunku ruchu, aż po tworzenie warunków oraz powtórzeń na wyższych poziomach trudności.

Kodable

5. Code Combat

Code Combat uczy kodowania w języku Python i JavaScript. Dzieci mogą bawić się na różnych poziomach fabularnej gry. Witryna wymaga od gracza, aby potrafił czytać i pisać, choć niektóre gotowe fragmenty kodu można wybrać z rozwijego menu.

CodeCombat

6. Tynker

Na tej stronie bezpłatnie dostępna jest tylko lekcja pokazowa, a pełny dostęp wymaga miesięcznego abonamentu. W Tynker dzieci uczą się tworzyć własne gry i aplikacje, a także programować mody w świecie Minecraft. Chętnych zatem z pewnością nie zabraknie 😉

Tynker

7. App Inventor

To teraz coś dla coraz bardziej doświadczonych małych koderów 🙂 Strona udostępnia samouczki oraz dostęp do aplikacji App Inventor, wizualnego języka programowania wykorzystywanego do tworzenia aplikacji na system mobilny Android.

AppInventor

8. Thimble

Thimble to edytor kodu HTML, CSS i JavaScript, czyli podstawowych narzędzi każdego twórcy stron internetowych. Dzieci mogą zarówno tworzyć „od zera” swoje własne strony internetowe, jak i edytować już gotowe, zapoznając się przy okazji z samouczkami.

Thimble

9. Code Avengers

Zostań superbohaterem z Code Avengers 😎 Strona oferuje kursy wprowadzające do programowania, tworzenia stron internetowych i kodowania w języku Python oraz JavaScript. Dostęp do platformy jest darmowy przez limitowany czas.

CodeAvengers

10. Code Monster

Code Monster to interaktywna gra, która uczy dzieci pisania skryptów w języku JavaScript. Strona przyda się głównie młodzieży, która nie zaczyna dopiero swojej przygody z tym językiem programowania, tylko chce ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności.

CrunchZilla

To oczywiście nie wszystkie witryny pomagające dzieciom w nauce programowania, a jedynie garść z tych najbardziej popularnych. Zachęcamy jednak dzieci i rodziców do stawiania pierwszych kroków w kodowaniu samodzielnie na jednej z powyższych stron internetowych. A jeśli będziecie chcieli nauczyć się więcej pod okiem profesjonalnych programistów, zapraszamy na nasze warsztaty kodowania Zaprogramowani.com. My z pewnością w przyszłości opiszemy jeszcze kolejne witryny do nauki kodowania, zarówno dla tych mniej jak i bardziej rozkodowanych małych programistów 👩🏼‍💻👨🏻‍💻

Continue Reading

Warsztaty Zaprogramowani.com od kuchni

W niedawnych wpisach na naszym blogu opowiadaliśmy Wam o ogólnych założeniach nauczania programowania wśród dzieci. Dziś natomiast chcemy zdradzić trochę więcej szczegółów na temat naszej warsztatowej „kuchni”, w tym m.in. o tym co konkretnie dzieci robią podczas zajęć i jaki jest nasz program nauczania.

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem…”

W myśl koncepcji uczenia się wg Konfucjusza, warsztaty programowania Zaprogramowani.com – jak sama nazwa wskazuje – są to warsztaty, czyli zajęcia skupione przede wszystkim na praktyce. Podczas spotkań uczestnicy otrzymują jedynie niezbędną porcję teorii, którą prowadzący przekazuje przedstawiając na ekranie za pomocą projektora lub tablicy multimedialnej. Następnie kursanci otrzymują zadania związane z tematyką lekcji, które wykonują indywidualnie na komputerach. I tu pragniemy wyraźnie zaznaczyć, bo za chwilę padną typowe pytania…

 1. Nie, dzieci nie przynoszą na zajęcia swoich komputerów (chyba że jest to życzenie uczestników lub rodziców – np. w przypadku, kiedy dzieci mają już zainstalowane na swoich laptopach środowisko programistyczne).
 2. Tak, przy jednym komputerze siedzi tylko jeden uczestnik. 😉

Kiedy kursanci rozpoczną samodzielną pracę, wtedy prowadzący już indywidualnie pomagają i podpowiadają, jak poradzić sobie z zadaniami, w miarę potrzeb poszczególnych uczestników. W trakcie warsztatów często zdarza się, że różne pytania i problemy pojawiają się u większej liczby dzieci. Wtedy nasi programiści starają się wyjaśnić tłumacząc dany temat lub rozwiązując zadanie wspólnie z grupą, ponownie wykorzystując do tego celu „tablicę”.

Każda grupa szkoleniowa jest przez nas starannie dobrana, tak by uczestnicy mieli zbliżoną wiedzę i umiejętności (oraz wiek). Dzięki temu prowadzący mogą zoptymalizować program oraz tempo zajęć dla danej grupy. Jeśli natomiast po kilku pierwszych zajęciach okazuje się, że dla kogoś kurs jest za trudny bądź zbyt łatwy, wtedy sugerujemy rodzicom rozważenie przeniesienia uczestnika do innej grupy.

A czy moje dziecko nie będzie cały czas grało w gry?

Taka obawa pojawia się często zarówno wśród rodziców, którzy, albo mają już złe doświadczenie z nauką kodowania swoich dzieci, albo u osób, które jeszcze nie miały styczności edukacją cyfrową najmłodszych.
Nasza akademia programowania została założona przez rodziców, którzy chcieli, by ich dzieci mogły uczyć się kodowania. To podejście towarzyszy nam do dziś, więc dokładamy wszelkich starań, by uczestnicy wynosili z warsztatów możliwie jak najwięcej wiedzy i praktycznych umiejętności. Prawdopodobnie jako pierwsza szkoła programistyczna dla dzieci i młodzieży w Polsce, we współpracy z programistami i pedagogami stworzyliśmy nasz autorski program nauczania.

Poniżej opisujemy przykładowy zakres tematyczny kilku pierwszych warsztatów o profilu ogólnym dla dzieci młodszych/początkujących:

Zajęcia nr 1 – Podstawy:

 • Poznanie zasad obsługi używanego podczas zajęć sprzętu komputerowego.
 • Przedstawienie podstawowych zasad używania wyszukiwarki internetowej Google.
 • Pobieranie i instalacja edytora lub środowiska programistycznego (np. Notepad++).
 • Wyjaśnienie zasad używania oprogramowania z licencją GPL.
 • Przedstawienie zasad działania instalowanego edytora bądź środowiska (np. poprzez stworzenie prostej struktury dokumentu HTML).

Zajęcia nr 2 – „Moja pierwsza Strona Internetowa” – tematykę wskazują uczestnicy warsztatów (np. prosty quiz, strona przedstawiająca uczestników warsztatów, itp.):

 • Zapoznanie z przeglądarką internetową jako interpreterem języka HTML.
 • Wyświetlenie źródeł kilku stron internetowych i wskazanie w kodzie podstawowych elementów struktury dokumentu HTML.
 • Budowa prostego arkusza HTML (wyświetlanie tekstu).
 • Formatowanie tekstu wyświetlanego przez utworzony dokument HTML (np. nagłówki, wyśrodkowanie, pochylenie, przejście do nowej linii, akapit, itd.).
 • Tworzenie odnośników i podstron.
 • Budowa menu strony internetowej.

Powyższy ramowy „plan lekcji” to przykładowe wytyczne dla naszych prowadzących, którzy rozpoczynają pracę z grupą początkującą o profilu ogólnym. Już podczas warsztatów dostosowują program do uczestników, biorąc pod uwagę ich postęp w nauce. Czasami bowiem dzieci potrzebują więcej czasu, by przyswoić jakieś zagadnienie. Bywa również, że materiał szkoleniowy można trochę przyspieszyć lub pewne wątki rozwinąć w ramach dodatkowych modułów.

W przypadku zajęć z uczestnikami starszymi i/lub zaawansowanymi w cyfrowej edukacji, nasz program zajęć jest bardziej rozbudowany i uwzględnia prowadzenie wyspecjalizowanych modułów, takich jak np. tworzenie gier lub aplikacji czy projektowanie grafiki i animacji. Dla młodzieży kodującej prowadzimy również kursy dedykowane wyłącznie konkretnym językom programowania, jak np. C++, JavaScript czy Java. Oferta w tym zakresie jest uzależniona o miasta, w którym prowadzone są zajęcia.

Warsztaty to dopiero początek…

Programowanie to w tej chwili jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin na świecie. Języki i narzędzia programistyczne rodzą się już nie nawet co roku czy pół, ale z miesiąca na miesiąc. Podczas 1,5 godzinnego warsztatu – niezależnie od stopnia zaawansowania – nie ma możliwości, by wyczerpać tematykę poszczególnych zagadnień.
Nasi prowadzący programiści mogą przekazywać podstawy i rozwijać kluczowe kompetencje małych koderów.
Aby jednak stać się prawdziwym „ninja”, trzeba również edukować się we własnym zakresie. Na szczęście istnieje niezliczona liczba witryn i aplikacji internetowych (w tym darmowych), które umożliwiają rozwijanie swoich umiejętności w domu przy komputerze. Ale o tym opowiemy Wam już w kolejnych wpisach.

Continue Reading

Jak uczyć dzieci programowania?

Wszechobecne smartfony, tablety i komputery dają dziś dzieciom łatwy dostęp do informacji, często nawet łatwiejszy niż byśmy chcieli… Ale kiedy próbujemy zachęcić je do tworzenia czegoś samodzielnie w obszarze nowych technologii (np. do programowania), okazuje się, że nie wystarczy „ściągnąć” aplikację czy wejść na stronę internetową do nauki kodowania. Dzieci mają to do siebie, że szybko się nudzą, a ich skupienie na jednej czynności powyżej piętnastu minut czasami graniczy z cudem. Jesteśmy zatem pełni podziwu dla nauczycieli, którzy mają po trzy takie kwadranse w trakcie każdej lekcji w szkole 😉 Nie każde dziecko interesuje się bowiem komputerami samo z siebie. Można również spędzać nieskończenie wiele godzin grając w gry na tablecie czy laptopie, ale przecież nie o to chodzi…

Jak zatem zachęcić dzieci do kodowania, tak by same chciały się uczyć, nawet jeśli nie są komputerowymi „nerdami”?

Zacznijmy od tego, że narzędzia do nauki programowania są drugorzędne. To znaczy, są oczywiście niezwykle ważne, ale kluczem do zrozumienia samego procesu kodowania jest myślenie w sposób programistyczny. W związku z tym, że kodowanie to proces niezwykle precyzyjny i pozbawiony wszelkich zbędnych „ozdobników”, najmłodsi muszą oswoić się z myślą, że każda linijka kodu i wszystkie zawarte w niej polecenia wywołują jakiś skutek dla całego programu, więc trzeba je najpierw dobrze przemyśleć. I niezależnie od tego, czy mówimy tu o prostym algorytmie, powodującym, że obrazek kota na monitorze przemieszcza się z punktu A do punku B, czy o skomplikowanej apce na telefon, zasada ta zawsze obowiązuje.

Żeby pokazać, o co nam chodzi, poniżej zamieszczamy nasz ulubiony filmik, w którym tata prosi swoje dzieci o samodzielne zapisanie instrukcji zrobienia kanapki z masłem orzechowym i dżemem. Obejrzyjcie go i zobaczcie, jak trudno dzieciom napisać precyzyjne wytyczne wykonania tak prostej czynności…

A teraz spróbujcie zrobić to samo u siebie w domach 😄

Co robimy na warsztatach kodowania Zaprogramowani.com?

Głównym celem nauki kodowania w akademii Zaprogramowani.com jest nauczenie dzieci programistycznego podejścia do rozwiązywania problemów. Tylko dzięki wpojeniu uczestnikom podstaw metodyki komunikowania się z komputerami, będą oni mogli później rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie poprzez poznawanie kolejnych języków oraz narzędzi programistycznych. To podejście wplatamy w zajęcia na wszystkich poziomach zaawansowania, dostosowując stopień trudności warsztatów do uczestników. Program nauczania, który stworzyliśmy wspólnie z zespołem programistów, pedagogów i psychologów dziecięcych, został opracowany tak, by dzieci w różnym wieku mogły rozpocząć naukę „od zera” lub też dołączyć do grup o zbliżonym poziomie wiedzy i umiejętności.

Na naszych warsztatach kursanci poznają m.in. strony internetowe, programy i aplikacje do nauki programowania, takie jak np. Scratch czy App Inventor. Ucząc się HTML i CSS dowiedzą się jak tworzyć strony internetowe, publikować je w sieci oraz nimi administrować. W zależności od wieku i stopnia zaawansowania uczestnicy zajęć będą poznawać podstawy coraz „poważniejszych” języków programowania, w tym m.in. języki z rodziny C, Javascript czy PHP. Podczas kursu dzieci stworzą swoje pierwsze gry komputerowe oraz dowiedzą się, jak powstają grafiki i animacje. Przy okazji obcowania z komputerami uczestnicy poznają terminologię programistyczną, oswoją się z narzędziami wspierającymi ich pracę oraz rozwiną swoją znajomość języka angielskiego, który jest uniwersalnym językiem oprogramowania obowiązującym na całym świecie.

Ponad wszystko jednak, na zajęciach Zaprogramowani.com dzieci uczą się tego wszystkiego poprzez samodzielne wykonywanie zadań pod okiem aktywnych zawodowo programistów. Nasi prowadzący, oprócz przekazania im praktycznej wiedzy oraz pomocy w wykonaniu zadań, zachęcają uczestników do rozwijania swoich zainteresowań również poza warsztatami. W tym celu podsuwają dzieciom różnorodne źródła inspiracji oraz materiały dodatkowe, a także wspólnie analizują prace wykonane przez uczniów indywidualnie w domach.

WARSZTATY PROGRAMOWANIApokaz

Ale warsztaty programowania to nie tylko edukacja cyfrowa… To także nauka współpracy oraz świetna okazja do poznania rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Przede wszystkim jednak, kodowanie to świetna zabawa 😀 A nie od dziś wiadomo, że praca wykonywana z przyjemnością daję dużo lepsze efekty. Zapraszamy zatem do uczestnictwa w naszych zajęciach, które w atmosferze kreatywności mogą dać dzieciom nie tylko dużą porcję wiedzy i umiejętności, ale także stworzyć okazję do odkrycia pasji, która w przyszłości może przerodzić się w jeden z najbardziej pożądanych zawodów na świecie.

 

Continue Reading

Zaprogramowani w nowych miastach!

Choć wakacje trwają w najlepsze, to mamy ogromną przyjemność ogłosić, że uruchamiamy warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży Zaprogramowani.com w nowych miastach. Organizowane przez nas zajęcia kodowania spotkały się z tak dużym zainteresowaniem, że w roku szkolnym 2017/2018 nasza akademia programowania rozpoczyna działalność w aż dziesięciu nowych lokalizacjach! Na liście najnowszych miast, gdzie od września 2017 r. programiści szkoły Zaprogramowani.com będą prowadzić zajęcia, znalazły się m.in. Warszawa, Wrocław, Katowice, Wałbrzych, Legnica, Lubin, Szczecin oraz Lublin.

Wszystkie dzieci i rodziców, którzy nie są jeszcze pewni, czy warto rozpoczynać swoją edukację cyfrową od najmłodszych lat, zachęcamy do wzięcia udziału w jednych darmowych warsztatach kodowania. Dzięki nim można sprawdzić, czy nauka programowania jest dla nas, a jeśli się spodoba, wtedy dopiero można zdecydować się na udział.

Zapraszamy do zapisywania się już dziś na naszej stronie – liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona.

Półkolonie

Continue Reading

Po co uczyć się programowania?

Na tytułowe pytanie tego wpisu jest wiele świetnych odpowiedzi, jak na przykład te:
– bo można tworzyć gry i aplikacje, co daje masę frajdy,
– bo nawet kiepski programista znajdzie dobrą pracę,
– bo wkrótce umiejętność programowania stanie się równie powszechna jak posługiwanie się przynajmniej jednym językiem obcym…

Ale tak naprawdę, po co? Co jest takiego nadzwyczajnego w programowaniu, że cały świat zabiera się do kodowania?
Przecież nie muszę umieć programować, żeby korzystać ze smartfona – mam w internecie miliony gotowych aplikacji. Nie potrzebuję też wiedzieć, jak się tworzy grę komputerową – przecież wystarczy wyciągnąć ją z pudełka. A już na pewno nie muszę rozumieć, jak działa programator w lodówce – wystarczy mi, że chłodzi 😉

A więc, drodzy Rodzice i Dzieci, odpowiedź na to fundamentalne pytanie jest banalnie prosta, uwaga…

NAUKA KODOWANIA UCZY MYŚLEĆ 🙂

Ni mniej, ni więcej. Programowanie to rozwiązywanie problemów, poszukiwanie niestandardowych metod i wychodzenie z sytuacji na pozór bez wyjścia. Można by powiedzieć, że kodowanie to taka symulacja prawdziwego życia, tyle że na ekranie komputera. No bo gdzie indziej jak nie w życiu musimy przeciwstawiać się niedogodnościom i je omijać, stawiać czoła przeszkodom i pokonywać je, nierzadko postępując nieszablonowo. I to właśnie nauka programowania może być taką szkołą życia dla młodego człowieka, w której nauczy się samodzielnie rozwiązywać problemy dzięki swojemu rozumowi i własnym pomysłom. Różnica polega na tym, że przy okazji ten młody człowiek zdobędzie praktyczną wiedzę i umiejętności, które już dziś są najbardziej pożądanymi na rynku pracy na całym świecie. Według szacunków w samej Polsce brakuje obecnie 50 tys. programistów, a w całej Europie około miliona. Aż strach pomyśleć, co będzie za 5, 10 czy 15 lat, kiedy dzisiejsze dzieci będą wchodziły w dorosłość…?

warsztaty banery1a

Ale nie każdy przecież chce zarabiać na życie pisząc oprogramowanie. Przecież ludzie mają różne predyspozycje i talenty. Jedni faktycznie mają analityczne umiejętności, ale inni będą świetnymi lekarzami, architektami, nauczycielami czy pilotami. Czy zatem nauka kodowania okaże się dla nich zbędna? No właśnie wręcz przeciwnie… Według najnowszych szacunków 65 % dzieci, które obecnie rozpoczynają naukę, będzie wykonywać zawody, które dziś nie istnieją. Komputeryzacja, a co za nią idzie również automatyzacja, wymusi bowiem na ludzkości przemianę w zakresie pracy, którą współcześnie wykonujemy. Sztuczna inteligencja póki co brzmi dość abstrakcyjnie, ale już dziś roboty wykonują zadania, które zaledwie 10 lat temu oglądaliśmy wyłącznie w filmach sci-fi.

Oczywiście, przyszłości nie da się przewidzieć, ale raczej można zaryzykować następujące stwierdzenie…
„Wyposażenie” dzieciaków w podstawowe umiejętności z zakresu programowania może okazać się dla nich dużo cenniejsze, niż wiedza, która wynoszą ze szkoły. Bowiem, pomino niewyobrażalnego skoku cywilizacyjnego w ostatnich 20 latach, szkoła nie zmieniła się znacząco i nie dostosowała do wyzwań współczesnego świata, zrewolucjonizowanego przez technologię. I niezależnie od tego, jaki w przyszłości kierunek rozwoju wybiorą sobie dzisiejsi kilkulatkowie, swoją dorosłość będą przeżywać w świecie, który dziś nawet ciężko sobie wyobrazić.

Continue Reading

Dlaczego powinniśmy uczyć dzieci przedmiotów ścisłych i jaki to ma wpływ na naukę programowania?

Pomagają zrozumieć świat, rozwinąć w sobie umiejętność logicznego myślenia i co ważne, uchodzą za gwarant stabilnej przyszłości dla tych, którzy postanawiają je zgłębić. Nauki ścisłe przeżywają obecnie swój rozkwit. W czym tkwi ich siła i dlaczego warto się ich uczyć?

Cóż, gdyby nie one prawdopodobnie nie byłby możliwy postęp technologiczny i to on w szczególności wydaje się dźwignią popularności i szacunku dla nauk ścisłych. Drugą stroną tego samego medalu jest światowa gospodarka, która w coraz większym stopniu nie tylko korzysta z dorobku tych nauk, ale wręcz w całości się na nich opiera. Pociąga to za sobą zmiany w systemach edukacji zachodnich państw, w tym również Polski, gdzie przed kilku laty wprowadzono obowiązkową maturę z matematyki.

Nauki ścisłe

Matura z matematyki to jednak wierzchołek góry lodowej, bo boom na nauki ścisłe ma znacznie szersze konsekwencje. Coraz więcej ludzi, przede wszystkim młodych, głowi się nad tym, jak nauczyć się programowania – to ono bowiem jest dziś jedną z najbardziej pożądanych i najlepiej opłacanych umiejętności. W cenie są także określone specjalizacje: programowanie w języku c,  czy wreszcie wyjątkowo popularne wśród młodych programowanie gier, czyli w skrócie: tworzenie gier komputerowych.

Dla jednych wizja dostatniego życia, dla innych możliwość samorozwoju, dla jeszcze innych – pokusa zmieniania otaczającego nas świata, która nierozerwalnie wiąże się z naukami ścisłymi. Powodów jest wiele, ale jedno pozostaje niezmienne od lat: nauki ścisłe są coraz popularniejsze, a chętnych by się ich uczyć przybywa. Wzrost liczby młodych ścisłowców sprawia, że pogląd, zgodnie z którym ścisłe dyscypliny są trudne i nieciekawe, odchodzi do lamusa, a i uczniowie są coraz ambitniejsi. Socjologowie często podkreślają, ze młode pokolenie, również w Polsce, mocno wierzy w swoje możliwości, stawiając przede wszystkim na ciężką pracę. To, czy młodzi odniosą sukces w życiu zawodowym, czy nie, dziś jak nigdy zależy od właściwego ukierunkowania – a tu nauki ścisłe wydają się najlepszą inwestycją.

Matematyka, fizyka czy chemia nie są dziś dla uczniów ani przykrą koniecznością, ani tym bardziej traumą. Nauczyciele tych przedmiotów nie mogą narzekać na brak osób, które chcą się ich uczyć, narzekać nie mogą też uczelnie techniczne przyciągające co roku przyjmujące tysiące studentów.

My nie mamy wątpliwości, że warto stawiać na przedmioty ścisłe, dlatego też sami stawiamy na programowanie dla początkujących, a w szczególności na programowanie dla dzieci i młodzieży. Wszystkich tych, którzy chcieliby bardziej szczegółowo dowiedzieć się, co ma do zaproponowania nasza akademia programowania Zaprogramowani.com, zapraszamy do zakładki „Oferta”.

Continue Reading

Czy warto uczyć dzieci programowania?

Programowanie

Z pozoru mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Twierdząca. Trudno bowiem wątpić w sens programowania w czasach, gdy najszybciej i najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem na świecie jest rynek nowych technologii.

Rynek nowych technologii to programiści, to ich praca go napędza. Nic więc dziwnego, że należą oni do najbardziej rozchwytywanych specjalistów na świecie, niezależnie od tego, czy mówimy o Polsce, Stanach Zjednoczonych czy jakimkolwiek innym państwie.

W tym kontekście fakt, że przedstawiciele największych firm z branży IT biją się o najlepszych programistów, oferując im oszałamiające zarobki, a nawet wręcz prześcigając się w wysokości sum zapisywanych w kontraktach, nie może być zaskoczeniem. Z perspektywy korzyści materialnych programowania uczyć się warto, zwłaszcza że koniunktura sprzyjająca programistom szybko się nie skończy.

Tendencje na światowych rynkach dynamicznie się zmieniają, ale najnowsze prognozy dla programistów wydają się bardzo optymistyczne. Z rocznych i kwartalnych podsumowań większości portali rekrutacyjnych wynika, że w Polsce zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu programowania nie maleje. Co więcej, zapotrzebowanie to stale wzrasta i nic nie wskazuje na to, by w tej kwestii cokolwiek miało się zmienić. Informatyzacja zatacza coraz szersze kręgi, a rynek aplikacji mobilnych przeżywa rozkwit. Automatyzacja pracy w sektorze nowych technologii nie jest przy tym tak dotkliwa, jak w innych sektorach. Programiści nie muszą się więc obawiać, że zastąpią ich maszyny. Programowanie w języku c++ czy nawet podstawy programowania w javie to umiejętności, które długo jeszcze stanowić będą gwarancję stabilnej i dobrze płatnej pracy.

Prowadzone obecnie w Polsce i za granicą warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży to jednak coś więcej niż tylko nauka perspektywicznego zawodu, bo i programowanie nie jest wyłącznie profesją. Dla osób, które się nim zajmują, to przede wszystkim możliwość współtworzenia otaczającej nas rzeczywistości, możliwość zmieniania świata i wymyślania na nowo tego, co z pozoru oczywiste. To także droga samodoskonalenia.

Programowanie to sztuka kreatywności, sztuka odnajdywania nowych dróg. Każdy kurs programowania to okazja do wykształcenia w sobie nie tylko umiejętności analitycznego myślenia, ale również zaradności oraz umiejętności nieszablonowego podejścia do rozwiązywania problemów. To powód, dla którego warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży coraz częściej traktuje się jako najlepszy, najbardziej rozwijający sposób na zajęcia dodatkowe dla najmłodszych i nie tylko. Do tego dochodzą jeszcze takie aspekty, jak praktyczna nauka języka angielskiego, która jest nieodzownym elementem nauki programowania, oraz możliwość poznania mechanizmów pracy w zespole, jeśli oczywiście mówimy o kursach programowania prowadzonych w grupach.

Podsumowując – czy warto uczyć się programowania? Oczywiście, że tak – i to z co najmniej z tych kilku względów, które zostały tu przedstawione. Świat wokół nas zmienia się w błyskawicznym tempie. Umiejętności, które posiedliśmy kilka lub kilkanaście lat temu, w niedalekiej przyszłości mogą okazać się niewystarczające, by sprawnie funkcjonować w otaczającym nas świecie. Nauka programowania to pewność, że zawsze będzie się na czasie. To proste – albo ty zależysz od przyszłości, albo przyszłość od ciebie. W tym kontekście programiści nie muszą się o nic martwić. I właśnie dlatego warto zostać jednym z nich!

Continue Reading

Ruszyły zapisy na warsztaty programowania 2016/2017

Warsztaty programowania

Z przyjemnością informujemy, że ruszyły zapisy na warsztaty programowania w roku szkolnych 2016/2017.
Zajęcia z programowania odbywają się w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Lubinie, Żarach i po raz pierwszy w Poznaniu, Legnicy, Lesznie, Głogowie oraz Jeleniej Górze.

Szczegółowych informacji dotyczących kursów udzielamy pod numerem 608-028-852.

Zachęcamy do zapisów http://www.zaprogramowani.com/index.php?id=zapisy

Czekamy na Wasze zgłoszenia:)

warsztaty programowania

Continue Reading